Prezident Kiska odvolal troch členov Súdnej rady. Týchto menoval

Voľby predsedu Najvyššieho súdu
Zdroj: TASR

Hlava štátu to oznámila dnes na tlačovej konferencii v Bratislave.

Prezident Andrej Kiska odvolal troch členov Súdnej rady SR, Máriu Bujňákovú, Gabrielu Šimonovú a Eduarda Barányho. Na ich miesta vymenoval bývalého sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR Jána Kľučku, bývalého člena Súdnej rady SR a vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozefa Vozára a sudkyňu Najvyššieho súdu (NS) SR Elenu Berthotyovú.

Kiska zdôraznil, že novovymenovaní členovia Súdnej rady budú funkciu vykonávať nezávisle. Dodal však, že zo spoločných rozhovorov zistil, že s novými členmi Súdnej rady majú podobné názory na voľbu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Dúfa, že bude zvolený už v najbližšom kole voľby.

Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Štefan Harabin vyhlásil 17. júna novú voľbu predsedu NS SR na 16. septembra 2014. V tejto voľbe on osobne kandidovať nemôže, keďže v poslednej voľbe neuspel.

„Podpísal som rozhodnutie prezidenta o ustanovení Poradného výboru pre preskúmanie vhodnosti kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR," informoval ďalej prezident. „Za predsedu poradného výboru som ustanovil pána profesora Jána Kľučku," dodal.

Ďalšími členmi výboru budú sudkyňa Najvyššieho súdu Zuzana Ďurišová, bývalý sudca ÚS SR Juraj Babjak, vedecký pracovník ústavu štátu a práva SAV a bývalý člen Súdnej rady Jozef Vozár a napokon advokát a skúsený poradca ÚS SR Alexander Fuchs.

Úlohou poradného výboru je posúdiť šesticu kandidátov na sudcov ÚS SR a navrhnúť prezidentovi trojicu, ktorú by mal vymenovať do funkcií. Rozhodnutie výboru nie je pre prezidenta záväzné, konečné slovo pri výbere bude mať on sám.

Za kandidátov na ústavných sudcov boli zvolení: predseda senátu Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga (nominant prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej), sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová (navrhol ju predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin).

Sudca Krajského súdu v Nitre Ján Bernát (navrhol ho generálny prokurátor Jaromír Čižnár), notár a externý vysokoškolský pedagóg Miroslav Ďuriš (navrhol ho prezident Notárskej komory Karol Kovács), predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Eva Fulcová (nominovali ju dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Pavol Kubíček a šéf Notárskej komory Karol Kovács).

Predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai (navrhla ho dekanka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriela Dobrovičová).

Prezident SR si teraz z kompletnej šestice vyberie trojicu nových sudcov Ústavného súdu SR na 12-ročné funkčné obdobie, ktorí vymenia Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta. Im sa funkčné obdobie končí 4. júla tohto roku.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti