Najchudobnejší dôchodcovia si polepšia. Priestor ale dostanú aj špekulanti

Ilustračná snímka.
Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

Keďže poisťovňa nebude skúmať príjem, rovnakú penziu dostane ten, kto platil odvody zo 700 eur mesačne aj ten, kto odvádzal len z minima.

Poslanci na poslednej parlamentnej schôdzi pred voľbami odobrili nové pravidlá pre minimálne dôchodky. Ponovom sa už nebude sledovať, kto koľko zarábal. Ak niekto dosiahol aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia, bude mať nárok na minimálnu garantovanú penziu. Tá sa naviac zvýši. O vyše 50 eur mesačne.

„Sa mení systém výpočtu minimálneho dôchodku, bude predstavovať 33 % priemernej mzdy spred 2 rokov a v roku 2020 je to 334 eur," povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Kto robil dlhšie, tomu sa minimálny dôchodok navyšuje za každý rok o niekoľko eur. Počet ľudí s minimálnym dôchodkom sa nafúkne z doterajších 50-tisíc na takmer štvrť milióna. Sociálna poisťovňa má dva mesiace na to, aby penzie prerátala. No vraj ich stihne vyplácať už v januári.

Zdroj: TV Markíza

„Pracujeme na tom, aby v zákonnom termíne boli vyplatené. Čo sa týka dôchodcov, nemajú žiadne povinnosti. Sociálna poisťovňa preráta ich dôchodky z vlastnej iniciatívy a dostanú rozhodnutie," potvrdil hovorca Peter Višváder.

„Mali sme dozornú radu. Bol som ubezpečený, že urobí všetko preto, aby od januára boli vyrátané zaprezentované presne komu prináležia," ubezpečoval Ján Richter.

To, že si polepšia najchudobnejší dôchodcovia, je jedna vec. Druhá, že aby sa stihli minimálne dôchodky vyplatiť, dostanú priestor aj špekulanti.

Keďže poisťovňa nebude skúmať príjem, rovnakú penziu dostane ten, kto platil odvody zo 700 eur mesačne aj ten, kto odvádzal len z minima.

A čo na to minister Ján Richter? Sledujte reportáž Alexandry Danilov.BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti