Čo s medveďmi? Vystrašení ľudia prosia štát o pomoc, ten ich chce najskôr spočítať

Medveď hnedý.
Zdroj: shutterstock

V malej obci spisujú petíciu a ochranári priznávajú, že šelmy spôsobujú ľudom čoraz viac problémov.

Lesné šelmy čoraz častejšie vchádzajú do dedín takmer na celom Slovensku. Ľudia podpisujú petíciu za odstrel a prosia štát o pomoc.

Ten chce zaplatiť státisíce eur za to, aby medvede spočítal. Podobne drahé sčítavanie však rezort životného prostredia zaplatil i pred piatimi rokmi.

Najviac rozhorčení sú ľudia v stredoslovenskej obci Očová. Medveď sa im prechádzal priamo medzi rodinnými domami.

Najprv prišiel zákaz nočného vychádzania, krátko nato ochranári asi stokilovú šelmu zastrelili. Aj samotní ochranári priznávajú, že šelmy spôsobujú ľudom čoraz viac problémov.

V Očovej preto začali spisovať petíciu za lepšiu reguláciu tejto šelmy. Aktuálne majú zhruba 20-tisíc podpisov. Sú rozhodnutí ísť pred vládu a parlamentu, ale pretože sa blížia voľby počkajú si na novú vládu.

Rezort životného prostredia zatiaľ zasiahnuť neplánuje. Chcú medvede spočítať, zaplatia za to vyše 300-tisíc eur. Výsledky prieskumu na to, či a kde sa zvýšila populácia medveďa hnedého. V tejto sume je podľa nich obsiahnuté aj spočítanie vlka dravého a rysa ostrovida. Sčítavať ich budú tak, že pozbierajú vzorky trusu a zanalyzujú ich DNA.

Rovnaké sčítavanie medveďov ale rezort už raz zaplatil - jeho výsledky predstavili len pred štyrmi rokmi. Stál necelých 300-tisíc eur a rezort nám ani po viacerých otázkach nevysvetlil, prečo je potrebné medvede počítať nanovo. Prišlo len toto.

"Jedným z výsledkov projektu bolo vypracovanie Programu starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku , ktorý je schválený a kde sú uvedené strategické ciele starostlivosti na zachovanie priaznivého stavu medveďa hnedého vrátane opatrení na manažment populácie," píše sa v reakcii envirorezortu.

Zároveň sa odvolávajú na európsku smernicu, podľa ktorej je medveď chráneným zvieraťom a jeho odstrel môžu teda povoliť len v ojedinelých a odôvodnených prípadoch.

Reportáž spracovala Martina Kašiarová.

BANSKÁ BYSTRICA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medveď

Dôležité udalosti