Padol prvý rozsudok v kauze Kuciak, Andruskó ide do basy na 15 rokov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Andruskó spolupracuje s políciou od začiatku zadržania.

Po takmer dvoch rokoch od vraždy investigatívneho novinára padol prvý trest. Sprostredkovateľ likvidácie Jána Kuciaka si odpyká 15 rokov natvrdo.

Zoltán Andruskó sa pritom s prokurátorom pôvodne dohodol na nižšom treste. Všetko sa to ale zmenilo v pojednávacej miestnosti.

Nakoniec Zoltán Andruskó dohodu o vine a treste prijal.

„Spáchal obzvlášť závažný zločin vraždy, za to mu súd ukladá trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov,“ uzavrela sudkyňa Záleská.

Ak bude Zoltán Andruskó aj naďalej spolupracovať, v procese s ďalšími štyrmi obvinenými sa očakáva, že bude práve on kľúčovým svedkom.

Zoltán Andruskó mal vo vražde Jána Kuciaka úlohu sprostredkovateľa. Podľa vlastných slov bol spojkou medzi Alenou Zsuzsovou a vykonávateľmi. Za život novinára zinkasovali 70-tisíc eur, 20-tisíc bolo odpustenie dlhu. Po medializácii zločinu si ale neváhali vypýtať ďalšie peniaze.

ONLINE

12.06 - Pojednávanie je ukončené. ONLINE sme ukončili.

11.50 - Senát rozhodol. Prijal dohodu o vine a treste a Andruskó je odsúdený na 15 rokov.

11.23 - Súd vyhlásil prestávku, počas ktorej sa poradia, či prijme dohodu o vine a treste. Následne padne definitívne rozhodnutie.

11.20 - Andruskóova advokátka hovorí, že obžalovaný skutok oľutoval, poškodeným sa ospravedlnil listom a navrhuje schváliť dohodu.

11.17 - Prokurátor navrhol dohodu schváliť a vydať rozsudok.

11.10 - Andruskó prijal trest 15 rokov. Ešte ho musí schváliť súd.

9.55 - Andruskó sa ide poradiť s právnou zástupkyňou. Súd vyhlásil prestávku.

9.49 - Andruskó sa radí so svojou právničkou Líviou Kňažíkovou. Celý čas má na sebe nepriestrelnú vestu.

9.47 - Senát žiada, aby sa dohodli na treste 15 rokov.

9.43 - Slovo má prokurátor Vladimír Turan, ktorý s Andruskóom dohodu uzavrel. Dohodu obhajuje tým, že Andruskó dobrovoľne poskytol informácie o skutku a objednávateľovi a vypovedá aj o ďalších zločinoch.

Andruskó vypovedal o príprave vrážd prokurátorov aj o vražde Lászloa Basternáka. Hovoril aj o vražde Petra Molnára.

9.41 - Súd nepovažuje súčasnú dohodu o vine a treste za spravodlivú. Senát vyzval procesné strany, aby sa dohodli na novej dohode.

9.40 - Súd zastáva názor, že dohoda je spravodlivá len pre obžalovaného. "Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život a spôsobil tým neodstrániteľný následok. Následne zobchodoval aj trest," povedala Záleská.

9.32 - Sudkyňa Záleská konštatuje, že v dohode o vine a treste nezistila žiadne pochybenia.

9.27 - Prokurátor Vladimír Turan hovorí, že navrhol vypustiť zhabanie auta Andruskóovej priateľky, ktorým jazdil. Používal ho aj na prípravu vraždy.

Zdroj: TASR

9.19 - Andruskóo žiadal vylúčiť z pojednávania verejnosť, senát nesúhlasil. Prokurátor prečítal dohodu o vine a treste. S Andruskóom sa dohodli na treste desať rokov.

9.12 - Do pojednávacej miestnosti priviedli Andruskóa.

Zdroj: TV Markíza

Zdroj: TV Markíza

9.01 - Predsedníčka senátu Pamela Záleská prišla za novinármi a upozornila ich, že je prísne zakázané snímať a fotiť Andruskóa v pojednávacej miestnosti, mimo nej je to dovolené. Dôvod nepovedala, len, že sa tak dohodol senát.

Na začiatku pojednávania dali Andruskóovi kuklu dole. Jeho tvár však nemôžu médiá snímať.

Zdroj: TV Markíza

8.25 - Na pojednávanie nebola potrebné akreditácia novinárov, prišlo ich o mnoho menej ako na prejednanie obžaloby voči Kočnerovi a spol. Aj v tomto prípade však budovu strážia kukláči a psy.

Na verejné pojednávanie neprídu ani rodičia zavraždených.

V pojednávacej sieni sa už čaká na Andruskóu príchod.

Zdroj: TV Markíza

8.06 - Zoltána Andruskoá priváža do budovy Justičnej akadémia eskorta. Celá akcia je sprevádzaná prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Prítomná je desiatka kukláčov.


PEZINOK/tvnoviny.sk, TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti