Týchto päť rád vám pomôže na budúci rok udržať si domácu kasu pod kontrolou

Základom je dodržať pomer rozdelenia peňazí.

Je posledný deň v roku a v hlave hodnotíte čo vám dal a čo vzal. A to nielen v súkromí, práci, ale možno sa zamýšľate aj nad financiami. A práve blížiaci sa nový rok je dobrý začiatok na vaše budúcoročné plánovanie míňania peňazí z vášho rozpočtu.

Odborník na financie Peter Gurecka považuje za dôležité spracovať si plán príjmov a výdavkov. Podľa jeho slov teraz je ten správny čas na čo máte myslieť, na aké náklady sa pripraviť a čo je dôležité pri zostavovaní finančného plánu na budúci rok.

Vianočné sviatky, začiatok školy, narodeniny či dovolenka. Výdavky, ktoré sa v našom rozpočte objavujú každoročne, napriek tomu sa často stáva, že tieto mimoriadne výdavky ľudí prekvapia.

Výsledkom býva, že častokrát siahnu po najhoršom finančnom riešení a zbytočne sa zadlžia. Predchádzať týmto situáciám sa dá jednoducho - plánovaním a finančným kalendárom na celý rok.

Majte prehľad vo vlastných peniazoch

Na začiatku plánovania by ste si mali spísať aktuálny stav - koľko máte na účtoch, doma v prasiatku, či v investíciách. Potom si treba spísať predpokladané mesačné príjmy. Nesmiete podľa Gurecka zabúdať ani na mimoriadne príjmy, ktoré očakávate napr. odmeny, 13. plat a rôzne príplatky.

„Pravidlom by malo byť, že polovicu mimoriadnych príjmov si automaticky odložím do rezervy a 50 percent môžem zarátať na výdavky a urobiť si radosť" odporúča.

Pri finančnom plánovaní spočítajte všetky príjmy. Myslieť treba aj na všetky výdavky. A to nielen na splátky hypotéky a úverov, ale aj nákup darčekov či zaplatenie dovolenky. „Pri spisovaní každomesačných výdavkov je naozaj potrebné prejsť všetky príjmové a výdavkové položky, ideálne mať rozdelený rozpočet do niekoľkých kategórii," dodáva odborník.

Vytvoriť si dobrý finančný plán nie je ľahké

U väčšiny ľudí pritom dochádza k viacerým skresleniam. Hlavným problémom je, že bežne človek plánuje len pozitívne veci a nikdy nie negatívne. Predísť tomu môžete, ak svoje plány prekonzultujete s finančným odborníkom.

On totiž dokáže riziká pre klienta kvantifikovať a vytvoriť finančný plán, kde plánujeme pozitívne udalosti a predchádzame možným rizikám.

Napísaný finančný plán je akási mapa, ktorá pomáha človeku orientovať sa vo svojich financiách v akejkoľvek situácii. K zmenám plánu môže dôjsť kedykoľvek, avšak z praxe sa potvrdzuje, že ľudia bez plánu robia vždy horšie finančné rozhodnutia.

Urobte si rozpočet  na každý mesiac v roku

V každom dobrom mesačnom rozpočte treba rátať s viacerými časťami. Prvou je rezerva na mimoriadne očakávané výdavky počas roka, druhou rezerva na neočakávané výdavky a iné finančné produkty (napr. investície na bývanie, pre budúcnosť detí, poistenie a pod.), treťou časťou sú financie určené na spotrebu.

Finančné prostriedky v týchto častiach by mali byť uložené na oddelených účtoch pre zjednodušenú kontrolu skutočných výdavkov.

"Pri rozložení svojich financií dodržiavajte ideálne finančné miery 10:20:30:40. Teda 10 percent z príjmu dajte na vytváranie si rezervy a 20 percent na budúcnosť - napr. sporenie na penziu. Výška vašich pôžičiek by nikdy nemala presiahnuť 30 percent príjmu z príjmu. No a na bežnú spotrebu si vyčleňte maximálne 40 príjmu z príjmu," konštatuje odborník.

Finančný plán a jeho základné zásady

- veľké výdavky opakujúce sa každý rok (dovolenka, sviatky, nedoplatky...)
- pravidelný mesačný rozpočet (strava, cestovné, náklady na bývanie...)
- mesačne hradené finančné produkty (hypotéka, poistenie, mesačné finančné produkty)
vytváranie rezervy na neočakávané udalosti a investície (napr. pokazená pračka, auto, zubár...)

Základné zásady finančného plánovania

- stanovte si, čo chcete na budúci rok dosiahnuť, čo si plánujete kúpiť, zabezpečiť či zažiť
- základným predpokladom pre dobre nastavený finančný plán je pravdivé zohľadnenie časových, príjmových, výdavkových či majetkových možností
- je dokázané, že ak máte na očiach svoje ciele často, tak je veľká šanca, že ich aj dosiahnete. Jednotlivé ciele a kroky k ich napĺňaniu si zaznačte a umiestnite na viditeľné miesto
- dodržiavanie finančného plánu pravidelne kontrolujte.

Dôležitou časťou finančného plánovania sú podľa odborníka z Partners group SK kategórie výdavkov. Sem by ste mohli zaradiť bývanie (nájom, energie, telefón, internet, TV, iné výdavky).

Ďalej automobil (pohonné hmoty a kvapaliny, servis, STK, iné výdavky), ale aj variabilné výdavky (strava, oblečenie, kultúra, cestovné, deti, domáce zvieratá, dovolenka, výdavky na podnikanie, iné výdavky (darčeky, drogéria, hobby, elektronika) alebo finančné produkty (úverové, investície i poistenie).

Nemej dôležité je pripraviť sa na výdavky, ktoré na vás striehnu každý mesiac. Na narodeniny a sviatky blízkych si dopĺňajte do mesiaca, kedy ich oslavujú.

Január: zimná dovolenka, školská lyžovačka detí
Február: Valentín a jarné prázdniny
Marec: platenie daní, začiatok prác v záhrade a v okolí rodinného domu
Apríl: Veľkonočné sviatky, prezutie vozidla na letné pneumatiky, servisná prehliadka
Máj: nákup letného oblečenia, maturitná skúška
Jún: koncoročné školské výlety
Júl: letná dovolenka, detský tábor
August: letná dovolenka, detský tábor
September: začiatok školy
Október: nákup zimného oblečenia
November: prezutie vozidla na zimné pneumatiky, stužková
December: Vianoce (darčeky, pečenie, dekorácie, sviatočný stôl), Silvester, zaplatenie poistiek za auto, byt (prípadne v iný mesiac, podľa dátumu splatnosti)

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.