Najhoršie je nechať opitého človeka bez povšimnutia, že sa z toho vyspí. Varuje lekár

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Na pozore by sa mali mať ľudia zvlášť počas silvestrovských osláv.

Rezné rany, popáleniny, zlomeniny po pádoch a intoxikácia alkoholom sú najčastejšie prípady, s ktorými sa stretávajú zdravotníci počas silvestrovskej noci. Ako upozorňuje primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči Martin Hlubek, práve nadmerné užitie alkoholu je nenápadnou, no vážnou hrozbou, zvlášť pri strate vedomia.

"Dôležité je dať osobu do stabilizovanej polohy, položiť ju bruchom dole s podložením hlavy a okamžite zavolať lekára. Nepodceňovať ani možné podchladenie. Najhoršie je nechať človeka bez povšimnutia, že sa z toho vyspí. Takýto postoj môže skončiť fatálne," varuje Hlubek s tým, že aktérmi prípadov neuváženého pitia alkoholu nie sú len dospelí.

"Pravidelne, a počas Silvestra zvlášť, riešime alkoholom intoxikovaných tínedžerov. Najmladší, ktorého si pamätám, mal 12 rokov. Aj inokedy racionálne sa správajúce deti majú tendenciu pri tomto výnimočnom dni podľahnúť tlaku kolektívu a piť bez rozmyslu. Výnimkou nie sú ani dievčatá, ktoré majú menšie skúsenosti s účinkami a možným rizikom po nadmernom popíjaní," dodáva.

Ako dlhoročný lekár záchrannej služby doplnil, z dôvodu dostupnosti zábavnej pyrotechniky úrazy pri manipulácii s podomácky vyrobenými výbušninami v posledných rokoch ubúdajú.

Upozorňuje však na potrebu dodržiavania predpísaného postupu, ako s pyrotechnikou zachádzať.

LEVOČA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Silvester

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.