Policajti budú hliadkovať priamo na svahoch, posvietia si aj na agresívnych a opitých

Brankár Martin Dúbravka (vľavo) z Newcastle United a David Silva z Manchestru City.
Zdroj: TASR

Ide o pilotný projekt.

Polícia chce byť nablízku všetkým zodpovedným lyžiarom a dovolenkárom. Spustila preto pilotný projekt, v rámci ktorého budú hliadky prítomné priamo na svahoch. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ) SR Michal Slivka.

Policajti sa budú v zimných strediskách aktívne pohybovať súčinne s príslušníkmi Bezpečnostno-operatívnej jednotky (BOJ) Horskej záchrannej služby (HZS). "Nielenže budú k občanom ihneď k dispozícii v prípade nepríjemností, ale svojou prítomnosťou budú na okolie pôsobiť preventívne. Úlohou spoločných hliadok polície a Bezpečnostno-operatívnej jednotky HZS je okrem preventívnej činnosti priamo v strediskách aj dokumentovanie a následné vyšetrovanie ťažkých úrazov, ktoré boli zavinené inou osobou," priblížila prvá viceprezidentka PZ Jana Maškarová.

Policajti sa budú v zimných strediskách zameriavať na najčastejšie problémy lyžiarov, akými sú napríklad agresívne správanie návštevníkov v podnapitom stave, krádeže osobných vecí či agresívne jazdy dovolenkárov spôsobujúcich zrážky a nebezpečenstvo pre okolie.

"Problémom sú prevažne obdobia prázdnin, sviatkov a víkendov, kedy ešte znásobená koncentrácia návštevníkov lyžiarskych stredísk v týchto obdobiach spôsobuje prehustenie lyžiarskych tratí, ktoré je spolu s rýchlou jazdou a neohľaduplnosťou niektorých návštevníkov jednou z hlavných príčin zvýšenej úrazovosti lyžiarov," uviedol veliteľ BOJ HZS Martin Kulanga.

Verejnosť bude môcť prvé hliadky policajtov a príslušníkov BOJ HZS vidieť zo začiatku prevažne vo väčších strediskách, kde je veľká koncentrácia ľudí ako napríklad Jasná, Tatranská Lomnica, Hrebienok, Bachledova dolina, Donovaly a postupne budú pribúdať aj ďalšie lokality.

Verejnosť môže príslušníkov Policajného zboru stretnúť nielen na začiatku vlekov, ale aj v medzistaniciach, konečných staniciach lanoviek aj na chatách. Hliadky sa budú v teréne pohybovať aj za pomoci snežných skútrov, štvorkoliek a terénnych vozidiel. Po vyhodnotení pilotného projektu nie je vylúčené, že v budúcnosti budú policajti vyškolení aj pre pohyb priamo na zjazdovkách na lyžiach.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lyžiari

Dôležité udalosti