Chcete po sviatkoch schudnúť? Lekár hovorí, že stačí kilogram do mesiaca

nedozil_tvnoviny.mp4
Zdroj: SUPREEYA-ANON/shutterstock.com

Najdôležitejšie je však všetko si naplánovať, ale hlavne poradiť sa.

Od zajtra začnem cvičiť, takýto záväzok si už dal nejeden z nás. Mnohí ho možno aj začali napĺňať, no ak nemali pri sebe odborníka, stratili motiváciu. Tréneri aj lekári hovoria, že začať treba pomaly a dôležité je vydržať.

Po hodovaní to väčšinou príde, odvážime sa odvážiť a s výsledkom nie vždy bývame spokojní. Do plavkovej sezóny chceme schudnúť a tak si kúpime permanentku do fitnescentra. Tí, ktorí tam neboli roky, však často zaradia spiatočku.

„Keď človek dôjde a teraz vidí plné fitko, hanbí sa možno prísť, spýtať sa, či sa môže na tom stroji vystriedať a keď v podstate príde sám človek, tak veľmi ťažko sa mu nájde taká dobrá atmosféra v tom fitku, väčšinou nevie čo má robiť ešte," vysvetlil osobný tréner Tibor Mráz.

Cieľom však rozhodne nie je zmordovať sa tak, že na druhý deň nevstanete z postele a nemali by ste mať ani priveľké očakávania, zmenu neuvidíte hneď o týždeň.

Podľa Mráza hlavne by chceli ľudia chodiť málo, ale dosiahnuť veľké výsledky. Tvrdí však, že sa nedá ísť raz do týždňa do fitka a schudnúť 10 kilov za mesiac, pretože treba na tom pracovať každý deň.

„Modelová situácia je s autom. Keď auto stojí dlhodobo v garáži, tak hneď sa nemôžeme pobrať na tisíc kilometrovú trasu," vysvetľuje športový lekár Pavel Malovič.

Úplne najdôležitejšie je prísť, začať a nenechať sa odradiť prvými neúspechmi.

No a na to, aby ste si neublížili a cviky vykonávali správne, je dôležité nechať si poradiť od odborníka. „Začne cvičiť podľa nejakého videa alebo podľa toho, čo vidí okolo seba a samozrejme vtedy sa robia najväčšie chyby," upozorňuje lekár.

Ľudia s ťažkou nadváhou alebo takí, ktorí sa roky nehýbali, by sa mali najprv nechať vyšetriť u špecialistu. Zistia vám tam zloženie tela, pomer tukov či svalov a odporučia fyzickú záťaž. „Existuje viacero štatistík, že u ľudí, ktorí z ničoho nič začali cvičiť, takmer 10 % utrpelo buď náhlu mozgovú príhodu, alebo dostalo infarkt myokardu," doplnil Malovič.

„Môže sa stať, že človek keď nevie ako má cvičiť, napríklad mŕtvy ťah, tak bude guľatiť chrbát, pôjde cez vystreté nohy dole, to znamená neudrží si tam tú pozíciu toho chrbta, hlavou môže zase pracovať, krčná chrbtica trpí, ten cvik jednak nebude taký efektívny a hlavne sa môže pri tom zraniť," zdôraznil tréner.

Človek si skrátka na pravidelný pohyb musí zvyknúť a intenzitu zvyšovať postupne. Ručička na váhe sa nemusí pohnúť hneď. Malovič hovorí, že optimálne je, keď rátame s tým, že kilogram zhodíme v priebehu mesiaca.

„Minimálne sa lepšie cíti, aj cíti v bežnom živote, že sa mu ľahšie robí niektoré bežné činnosti, čo robí, také vysávanie, alebo proste umývanie okien, cíti, že sa mu to robí ľahšie, že sa toľko neunaví keď napríklad ide do schodov, takže ten efekt môže byť aj taký skôr zdravotný, nielen o tej vizuálnej stránke," dodal Tibor Mráz.

A čo robiť? Lekár má pre vás dobré tipy: auto nechať v garáži minimálne na tri dni v týždni, chodievať pešo, používať MHD a vystúpiť radšej o dve zastávky skôr, nepoužívať výťah do tretieho poschodia a dolu už vôbec nie.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti