Ohňostroje si niektorí neodpustili ani v národných parkoch. Lesnú zver to môže aj zabiť

19_ruttkay_strelec_VIDEO_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Aktivisti sa tomu snažia zabrániť, pre budúcnosť pripravujú petíciu.

Je to zakázané a škodí to zvieratám. Napriek tomu sa počas Silvestra ohňostroje ozývali Donovalmi i Vysokými Tatrami. Ochranári hrozia pokutami, no preukázať niekomu vinu je pre nich ťažké. Oni aj milovníci prírody sa teraz cítia bezmocní.

Všetko sa podľa aktivistky začalo už o 20.00 h, strieľali ohňostroje, delobuchy a petardy a pokračovalo to celú noc. Ochranné pásmo Národného parku Nízke Tatry, vychýrené turistické stredisko. V okolitých lesoch žije veľa zveri, ktorej takáto ľudská šou škodí. Môžu pre ňu dokonca zahynúť.

„Živočíchy aj zvieratá používanie pyrotechniky ruší, môžu sa vyplašiť, dať sa na útek a keďže slabšie v noci vidia, môžu napríklad naraziť do stromu," tvrdí ochranár.

Zákon zakazuje používať pyrotechniku v národných parkoch. Patrícia Vajdová z Donovál sa obrátila na Správu Národného parku Nízke Tatry - tam sa dozvedela, že strážcovia prírody jej nepomôžu, pretože čerpajú dovolenky. „Volala som číslo 158, aby mi sem poslali hliadku, ale, bohužiaľ, do 15 minút nikto neprišiel," spomína si.

Zdroj: TV Markíza

Reportérke TV Markíza Martine Kašiarovej na polícii povedali, že podobné priestupky nerieši polícia, ale Štátna ochrana prírody, pod ktorú patria aj správy národných parkov. Tí hovoria o tom, že vinníkov je veľmi ťažké usvedčiť.

„Neustále upozorňovanie návštevníkov, to je jediná vec, ktorá sa dá z našej strany urobiť. Upozorňujeme na to, ľudia to stále ignorujú a nerešpektujú to. Ľudí, ktorých stotožnili, budú riešiť v správnom konaní inšpektoráty a ochrana prírody," konštatoval riaditeľ TANAPu Pavol Majko.

Podobná situácia je aj vo Vysokých Tatrách, napriek zákazu sa tam výbuchy ozývali takmer počas celej silvestrovskej noci. Ak prichytia človeka priamo pri používaní pyrotechniky v národnom parku, môže na mieste dostať pokutu 66 eur, ak ho prichytia policajti a odstúpia to správe národného parku, môže byť táto pokuta až v stovkách eur.

„Myslím si, že ľudia o tomto vôbec nie sú informovaní. Rozniesli sme sto plagátov po Donovaloch a aj tak mi každý povedal, že o tom nevie a funguje to takto dlhé roky a každý sem chodí púšťať pyrotechniku," hovorí Vajdová.

Aktivisti z Donovál sa teraz cítia úplne bezmocní. Začali preto zbierať podpisy pod petíciu, ktorá by im umožnila chrániť národné parky pred pyrotechnikou ešte účinnejšie.


DONOVALY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tanap

Dôležité udalosti