Pohotovostné lekárne vo väčšine miest zmenili otváracie hodiny, niekde ich aj zrušili

Napadnutý záchranár Martin Sojka.
Zdroj: TASR

Zisťovali sme, kto rozhoduje o tom, kde a do koľkej budú otvorené.

Pohotovostné lekárne už nemusia byť povinne otvorené do pol jedenástej večer. Vo väčšine okresoch sú otvorené už len do 20.00 h. Závisí to od toho, ako sa kraj dohodne s lekárňami. A v niektorých mestách zrušili úplne pohotovostné lekárne.

V každom okrese musela byť pohotovostná lekáreň otvorená do 22.30 h. Vlani Slovenská lekárnická komora upozorňovala, že to nie je efektívne. A tak od 1. januára už platia nové pravidlá.

„Je na dohode Slovenskej lekárnickej komory a lekárne do akej hodiny a na akom mieste bude lekáreň otvorená. Samozrejmem základné kritérium je potreba v danom regióne," vysvetlila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Väčšina pohotovostných lekární skrátila otváracie hodiny do ôsmej večer.

Prezident komory Ondrej Sukeľ nám povedal, že podľa výsledkov z ich prieskumov vyplynulo, že až 90 percent pohotovostných lekární nevybavilo od 20.00 do 22.30 n ani jedného zákazníka.

Aj v Trnavskom kraji skrátili prevádzku pohotovostných lekární, u väčšiny do ôsmej hodiny, v Galante napríklad do deviatej večer. Iné otváracie doby budú aj v Bratislavskom kraji. V hlavnom meste zostávajú nonstop otvorené tri lekárne.

V Medzilaborciach, v Prešovskom kraji, zrušili lekárenskú pohotovosť úplne. Rovnako aj v Stropkove. V Banskobystrickom kraji zasa župa nechce meniť časy meniť, tu aj po 1. januári ostávajú pohotovostné lekárne otvorené do 22.30 h.

Sukeľ vysvetlil, že všetko je vec dohody. Vyššie územné celky vstupu do hry až vtedy, ak sa subjekty nedohodnú.

Aktuálne rozpisy pohotovostných lekární aj s otváracími hodinami majú jednotlivé kraje uvedené na svojich webových stránkach.

Reportáž spracovala Soňa Cipínová.


SLOVENSKO/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pohotovosť

Dôležité udalosti