Kamionisti štrajkovali v Bratislave: Prišli po obchvate D1, dopravu neblokovali

Kamióny v  Bratislave.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Nepáči sa im dlhodobo zvyšujúce sa daňové zaťaženie aj odhalenie o nehospodárnom výbere mýta.

V Bratislave v utorok štrajkujú autodopravcovia. Po 11:00 h prešli kamióny po obchvate diaľnice D1, výjazdom na letisko na Ivanskej ceste, Galvaniho a Rožňavskou. Samotný protest je pred budovou klientského centra na Tomášikovej ulici.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Kamióny majú stáť v pravom pruhu na Rožňavskej ulici v úseku od železničného nadjazdu (R1 centrum) po križovatku s Tomášikovou ulicou. 

Kamionisti takto vysvetľujú, prečo štrajkujú:

Celá akcia sa má konať v súčinnosti s políciou. Výraznejšie komplikácie očakáva dopravný podnik iba v prípade neprejazdnosti Rožňavskej ulice.

Podľa Únie autodopravcov Slovenska je dôvodom prijatia tohto krajného opatrenia je dlhodobo zvyšujúce sa daňové zaťaženie v cestnej dani, spotrebnej dani, dani z minerálnych olejov (pohonných látok) a odhalenia Najvyššieho kontrolného úradu SR o nehospodárnom výbere mýta.

Zdroj: TV Markíza

K štrajku sa pripojilo aj Združenie oravských autodopravcov. Polícia tak upozornila motoristov na obmedzenie v premávke na trase: Trstená (štátna hranica)-Tvrdošín-Nižná-Podbiel-Krivá-Dlhá nad Oravou-Sedliacka Dubová-Oravský Podzámok-Hruštín-Babín-Lokca.

Hovoriť budú aj s rezortom financií

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) naznačila možnosť celospoločenského štrajku autodopravcov, ak nebudú splnené ich požiadavky. Štátna tajomníčka Ministerstva financií (MF) SR Dana Meager, ktorá túto tému zastrešuje, je pripravená sa so zástupcami autodopravcov stretnúť v stredu (8. 1.).

"MF SR s autodopravcami opakovane rokovalo a dvere na ministerstve financií majú otvorené," poznamenala riaditeľka tlačového odboru rezortu financií Alexandra Gogová. Ako však dodala, naďalej platí, že požadované zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % by znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu v sume asi 35 miliónov eur. "Zákon o štátnom rozpočte na rok 2020 je však už schválený a akýkoľvek výpadok na strane príjmov by si vyžadoval opatrenie, ktoré by tieto chýbajúce peniaze v rozpočte nahradilo," zdôraznila.

V Bratislave sa v utorok uskutočnil štrajk autodopravcov, ktorý iniciovala UNAS. Stanislav Skala z únie v utorok naznačil možnosť, že autodopravcovia by okolo piatej hodiny mohli blokovať aj Oravu či Košice. "Keď sa neudejú naše požiadavky, tak sme ochotní vyhlásiť celospoločenský štrajk. Vyzývame všetkých občanov tejto krajiny, aby sa k nám pripojili," vyhlásil Skala. Zároveň kritizoval stav ciest a skutočnosť, že peniaze nejdú späť do infraštruktúry, ale súkromným spoločnostiam.

MInisterstvo dopravy tvrdí, že štrajk je neopodstatnený

Štrajk autodopravcov je podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR neopodstatnený a politicky podfarbený. Tvrdí, že s dopravcami pravidelne rokuje. UNAS poukazuje na zhoršujúce sa podnikateľské prostredie v tomto sektore. Politickú motiváciu únia odmieta.

UNAS konštatuje, že štrajk považuje za krajné riešenie, a hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov. Od predstaviteľov štátu očakáva konštruktívne riešenia, a to 50 % zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia nového správcu mýta.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štrajk

Dôležité udalosti