Na súde k zmenkám vypovedala znalkyňa: Nie je možné stanoviť dátum vzniku zmeniek

Bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.
Zdroj: TASR

Kočner neprišiel. Vypovedala jedna znalkyňa.

Jeden druhému sa vyhýbajú. Po dlhej PNke sa na súde kvôli falšovaniu zmeniek objavil obžalovaný pavol Rusko. "Stálica" Marian Kočner však neprišiel. Americké sankcie mu navyše skomplikovali situáciu aj na súde. Jeho právnici predvolali znalca Gerryho Laporta, ktorý vypracoval posudok, podľa ktorého zmenky neboli falšované.

Po uvalení sankcii na Kočnerove firmy a majetky musí americké ministerstvo financii povoliť Lapartemu, aby prišiel vo veci vypovedať. Doteraz sa tak nestalo, a teda nemohol prísť. Kočnerov právnik Marek Para však na jeho výsluchu trvá.

Na pojednávaní vypovedala ďalšia znalkyňa Adriana Jabconová. Podľa jej záverov nie je možné určiť dátum vyhotovenia zmenky. Nevylúčila ani nepotvrdila, či sú zmenky pravé. Jediná metóda ako sa vek dokumentu dá zistiť je chemická, ktorá sa ale dá urobiť len v prípade, že je dokument starý najviac dva roky. V opačnom prípade sa dokument zničí, alebo vážne poškodí. V tomto prípade takúto analýzu nemôžu urobiť, keďže predmetné zmenky sú kľúčový dôkazový materiál.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Zdroj: TASR

"Keď z niekoho chcete robiť kriminálnika, nerobte z neho hlupáka. Dali sme na súd zmenky a vedeli sme, že ich môžu kedykoľvek skúmať. Boli by sme uplní idioti, keby sme to urobili."

Rusko tak tvrdí, že nie je možné, aby išli vymáhať súdnou cestou sfalšované zmenky.

11.26 - K slovu sa dostal Michal Mandzák. Chce, aby Jabconová ukázala rozbor Ruskových podpisov. Ukázala, že na zmenke číslo tri sa podpísal Rusko troma ťahmi, teda trikrát prerušil písanie pri podpisovaní.

11.22 - Para sa snaží spochybniť niektoré Jabconovej tvrdenia. Pýta sa jej, či boli jej konštatovania opierajúce sa o vedecké fakty publikované vo vedeckých časopisoch.

11.12 - "Na základe komplexného preskúmania nie je možné stanoviť dátum vzniku zmenky. Skúmaním neboli zistené znaky technického falšovania," uviedla Jabconová.

11.05 - Na zmenkách sa nachádzajú pretlačené záznamy iných dokumentov. Na jednej zmenke boli zistené fragmenty zápisov, ktoré súvisia s údajmi uvedenými na zmenkách. Podľa Jabconovej to ale nesmeruje k určeniu dátumu alebo času, kedy boli zmenky vytvorené. Skôr hovoria o tom, že keď dané zmenky vyhotovovali, pod zmenkami mali dokumenty, ktoré s tým súviseli.

10.54 - V prvom rade skúmala papier zmeniek. Všetky zmenky boli vyrobené z rovnakého papiera. Hovorí, že nie je možné vyjadriť sa k pôvodu papiera. Druhá zmenka sa odlišuje polohou a rozmermi textového poľa od zmenky jeden a tri. Ani podľa grafiky sa nevie vyjadriť k presnému času, kedy boli vyhotovené.

Znalkyňa sa vyjadruje k sporným Ruskovým podpisom. Tvrdí, že niektoré podpisy boli vyhotovené z "viacerých segmentov". "Podpisy neboli vytvorené jednoťahovo, ale boli prerušované," uviedla Jabconová.

10.50 - Výsluch vedie Para. Vyzval Jabconovú, aby popísala proces, ako vypracovala posudok. Vypracovala ho v roku 2018. Skúmala tri sporné zmenky. Vysvetľuje, že zmenky podrobila makroskopickému a mikroskopickému skúmaniu.

Zdroj: TASR

10.45 - Súd pokračuje po prestávke. Prišla znalkyňa Adriana Jabconová.

10.00 - Súd vyhlásil prestávku.

9.55 - Para sa sťažuje, že senát pristupuje k dôkazom dvojitým metrom. Tvrdí, že senát nepovoľuje obhajobe čítať listinné dôkazy, ktoré chce. Naopak, k obžalobe je podľa Paru benevolentnejší. Predseda senátu Klemanič s tým nesúhlasí a hovorí, že Para to len nepochopil.

9.49 - Právnici Lipšic a Para rozoberajú ďalšie znalecké posudky. Lipšic navrhol, aby sa prečítal posudok znlaca Aginského, ktorý posudzoval posudok spomínaného Laporteho. Zároveň pripomenul informácie o kontroverznom Eduardovi Jenčovi.

Sudca Klemanič ho prerušil s tým, že nie je nutné čítať Aginského posudok a znalec Jenčo odmietol robiť analýzu k predmetným zmenkám.

Jenčo je odborník v oblasti IT kriminalistiky a v minulosti bol trestne stíhaný za falošný znalecký posudok. Obhajoba pôvodne navrhla, aby on urobil posudok k zmenkám.

9.39 - Rusko hovorí, že bol pri tom, ako Valko hovoril, že Markíza príde o licenciu, ak sa nedohodne s Gamatexom. Podľa Ruska bola Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie ochotná vziať Markíze licenciu.

Rusko hovorí, že bolo v záujme politikov, aby Markíza prišla o licenciu a aby bolo vyhlásené nové výberové konanie na licenciu. Na Markízu bol preto vyvíjaný veľký tlak, aby sa nakoniec s Gamatexom dohodla. Má to potvrdzovať, že nakoniec museli podpísať predmetné zmenky.

9.31 - Rusko hovorí, že Sylvia Volzová sa radila s Valkom a vždy konala podľa jeho pokynov. Podľa Ruska uzatvárala Volzová aj zmluvy s Gamatexom na základe Valkových rád. Hovorí, že vždy bola s právnikmi a všetko s nimi konzultovala. Rusko tvrdí, že Valko pripravoval s Volzovou kauzu Gamatex a odišiel od toho, keď už bolo všetko pripravené.

9.25 - Na súde sa ide púšťať reportáž TV Markíza na návrh Lipšica. Ide o reportáž, v ktorej advokát Ernest Valko popiera, že by bol Rusko jeho klientom a neradil mu v žiadnej veci.

Zdroj: TASR

Rusko pritom tvrdí, že Valko mu v otázke zmeniek radil. Potvrdila to na súde v minulosti aj jeho exmanželka Viera Rusková.

9.23 - Vyjadruje sa k nemu právnička Markízy Lucia Tandlich. Hovorí, že je zavádzajúci a nie je jasné, ktorú zmenku analyzoval.

9.22 - Pavol Rusko hovorí, že tento dôkaz nebol vykonaný zákonným spôsobom, takže sa k nemu nebude vyjadrovať.

9.19 - Laporte v posudku hovorí, že na základe svojej analýzy nezistil, že by zmenky boli vyrobené v inom dátume ako v roku 2000. Detailne opisuje vzhľad zmeniek.

9.14 - Sudca Klemanič rozhodol, že idú čítať Laporteho posudok. Úradný preklad číta prokurátor Ján Šanta.

9.11 - Keďže bol Kočner zaradený na Magnitského zoznam, americké ministerstvo financii neudelilo Laportemu licenciu a nemohol tak prísť na Slovensko vypovedať. Podľa Kočnerovho obhajcu Mareka Paru ide len o formalitu a nie o nekorektné jednanie. Trvá preto na jeho predvolaní.

9.08 - Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic hovorí, že obhajoba robí prieťahy. Navrhuje, aby sa znalecký posudok Laporta čítal v listinnej podobe, ale nepovažuje za potrebné, aby ho predvolávali.

Zdroj: TASR

9.06- Začína sa ďalšie hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Predseda senátu Emil Klemanič oznámil, že znalec Laport sa nemohol zúčastniť pojednávania a žiada nový termín.


PEZINOK/TASR, Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti