Ďalší prípad vraždy, z ktorej je obvinená volavka Zsuzsová, smeruje na súd

Obžalovaný Marian Kočner a jeho obhajca Marek Para.
Zdroj: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry potvrdil TV Markíza, že už študuje návrh na obžalobu.

Deň pred Vianocami ukončil vyšetrovateľ z NAKA prípad vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Toho zavraždili ešte v júli 2010. Vyšetrovateľ zároveň ohlásil, že na prokuratúru poslal návrh na podanie obžaloby. Teraz Televízii Markíza dozorujúci prokurátor potvrdil, že spis už študuje.

„Vyšetrovateľ doručil návrh na podanie obžaloby so spisovým materiálom na Úrad špeciálnej prokuratúry. Prokurátor po preštudovaní spisového materiálu rozhodne o ďalšom postupe," potvrdila pre TV Markíza hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Návrh môže prijať a podať obžalobu na Špecializovaný trestný súd alebo ho vrátiť vyšetrovateľovi na doplnenie.

Prehovoril vrah exprimátora

V tomto prípade nastal posun, keď zadržali Alenu Zsuzsovú pre vraždu Jána Kuciaka. Z väzenia sa ozval advokátovi Danielovi Lipšicovi muž, ktorý exprimátora zastrelil. Štefan Kaluz si za vykonanie likvidácie odpykáva 25-ročný trest.

„On nemal žiadny vzťah k poškodenému, takže musel konať na niečiu objednávku. Stretli sme sa, pretože v tom liste ma žiadal o stretnutie v Leopoldove, takže raz alebo dvakrát sme sa v danej veci stretli, ale, samozrejme, nemám možnosť vám k tomu nič viac povedať, pretože som viazaný mlčanlivosťou," povedal nám v decembri 2019 Daniel Lipšic.

Zdroj: TV Markíza

Obvinení vinu odmietajú

Objednávateľom vraždy mal byť Roman Ostružlík. Exprimátor bol jeho konkurentom v boji o primátorské kreslo v regionálnych voľbách.

Keď Ostružlíka zadržali, vypovedal proti Alene Zsuzsovej. Potom výpoveď stiahol a tvrdil, že ho k nej donútili. Zsuzsová mala byť v tomto prípade sprostredkovateľkou, pomáhala Ostružlíkovi s kampaňou. Ďalší obvinený je Petržalčan Vladimír Mosnár. Mal najať strelca. So Štefanom Kaluzom boli kolegovia. Pracovali v esbéeske sýkorovcov.

Obhajoba však spochybňuje Kaluzove slová. Advokát Aleny Zsuzsovej, Štefan Neszméry, nám ešte v minulosti povedal toto: „Teraz zrazu po desiatich rokoch si spomenul, že Mosnár povedal, že túto vraždu si objednala nejaká Ajka, Ajinka jeho blízka známa. My to považujeme za špekuláciu z jeho strany." Všetci traja obvinení svoju účasť na vražde popierajú a tvrdia, že sú nevinní.

O život exprimátora sa niekto pokúšal viackrát. Osudným sa mu stal večer 9. júla 2010. Kaluz na neho strieľal zblízka prerobenou zbraňou. Zasiahlo ho 27 brokov.

Pozrite si reportáž z decembra 2019, ktorú do Televíznych novín pripravila reportérka Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obžaloba

Dôležité udalosti