Domáce

Zlá správa pre motoristov: Benzín a nafta rapídne zdraželi

Tankovanie - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

A pôjde ešte vyššie.

Ak v týchto dňoch zamierite na pumpu natankovať si auto, pripravte sa na malý šok. Pravdepodobne tam nájdete o poznanie vyššie ceny, než na aké ste boli zvyknutí v minulých týždňoch. V Iraku sa bojuje a ropa zdražela. Rast cien benzínu a nafty na našich pumpách sa týmto ešte skončiť nemusí.


Náhodne sme vybrali štyri rôzne benzíky rozličných značiek. Na žiadnej z nich sa benzín nedal kúpiť za menej ako za jeden a pol eura.

„Cena ropy Brent je momentálne na 9-mesačných maximách. Existujú obavy z narušenia toku ropy na trhu. Pretože Irak, kde sa momentálne bojuje, je druhá najdôležitejšia krajina OPEC," vysvetľuje analytik Tomáš Plavec z Trim Broker.

Irak je krajina, kde je benzín lacnejší než voda. A paradoxne tam na mnohých pumpách nedostanete už ani kvapku. A kým je Irak na suchu, v Európe sa to prejavuje dramatickým rastom cien.

„ExxonMobile, British Petroleum či napríklad Shell už vypracovali evakuačné plány pre zamestnancov svojich rafinérií v Iraku," tvrdí Dhija Džaffar.

Niektorí ekonómovia si myslia, že zdražovanie na našich pumpách sa ešte len začalo. Irak je totiž len jedným z dvoch dôvodov rastu cien.

„Vzhľadom na zvýšené geopolitické riziko na Ukrajine, v ktorom je priamo zainteresované Rusko ako najväčší producent ropy na svete, sa dá očakávať, že ceny ropy aj naďalej porastú," objasňuje druhý dôvod analytik Vít Jedlička z burzovej spoločnosti Colosseum.

Tento analytik si ale spomína, že zdraženie pri vojne v Sýrii a pri hrozbách sankcií na Rusko, netrvalo zas až tak dlho.

„V obidvoch týchto prípadoch ropa vydržala vyššie týždeň alebo dva," upokojuje Plavec.

Hoci sú ceny citeľne vyššie ako pred pár týždňami, analytici sa zhodujú v jednom: Neporastú už tak, aby sme tankovali drahšie ako pred rokom, keď sme išli na dovolenky.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.