Košický US Steel má pred sebou ťažký rok. Fabrika pozastavila investíciu desaťročia

Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Problémy na trhu spôsobuje lacná konkurencia, no európsky priemysel ťahá k zemi aj environmentálna politika EÚ.

Oceliarstvo má pred sebou ďalší ťažký rok. Problémy na trhu spôsobuje lacná konkurencia z Číny či Turecka, no európsky priemysel ťahá k zemi aj environmentálna politika Európskej únie.

Košický US Steel má za sebou turbulentné obdobie. Prepúšťali zamestnancov, odstavili vysokú pec a skrátili pracovný týždeň, no a navyše pozastavili aj investíciu desaťročia.

Nová linka mala už na konci tohto roka produkovať plechy pre elektrické autá. Jej výstavbu ohlásili v januári minulého roka.

Oceliari majú problém najmä s konkurenciou z krajín mimo Európskej únie. Tam dokážu oceľ vyrobiť lacnejšie a nie sú obmedzení prísnymi ekologickými opatreniami.

Dovozcovia mimo EÚ totiž nemusia plniť prísne európske emisné normy, situáciu navyše zhoršuje enormný nárast cien emisných povoleniek a elektriny.

Štát sa to snaží kompenzovať. Energeticky náročné podniky dostali prvýkrát v histórii štátnu dotáciu na nákup elektriny.

Environmentálna politika dočasne poškodzuje domáci priemysel, ktorý nedokáže reagovať na rastúce náklady. V budúcnosti sa však môže situácia otočiť.

Viac v reportáži Dušana Tokarčíka.


KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme KE

Dôležité udalosti