Kľúčový svedok Andruskó na súde popísal celé pozadie úkladnej vraždy

Odsúdený Andruskó povedal, že pre Kočnera robil bieleho koňa.

Žena, ktorej sa bál. Zoltán Andruskó pred súdom v Pezinku opísal, aký vzťah mal s Alenou Zsuzsovou a ako si chladnokrvne objednávala vraždy.

Andruskó vypovedá v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už ako svedok. Koncom roka ho senát odsúdil na 15 rokov potom, čo uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste. Andruskó podrobne opísal, ako bol sprostredkovateľom medzi Zsuzsovou a údajnými vrahmi.

Takto privádzali Andruskóa na súd.


Vražda Kuciaka mala byť jednoduchšia úloha

Andruskó svoju výpoveď začal ospravedlnením prítomným rodinám zavraždenej dvojice. "Napraviť sa to asi nedá, ale spravím všetko preto, aby som dal veci do poriadku svojou výpoveďou," povedal Andruskó pred senátom.

Kočnera vraj osobne nepozná a Zsuzsovú spoznal pred deviatimi rokmi cez sociálnu sieť Pokec. Tomáša Szabóa pozná dlhšie a cez neho spoznal aj Miroslava Marčeka.

Uviedol, že Zsuzsovej požičiaval peniaze a mali kamarátsky vzťah. Mal jej vraj zaplatiť umelé prsia a byť s ňou aj na klinike v Banskej Bystrici. No zároveň sa jej bál, pretože vedel, aké má kontakty a čoho je schopná.

Mal tým na mysli to, že si vraj pred jeho očami objednala vraždu László Basternáka. Tá sa o pár dní naozaj stala. Andruskó sa vraj zľakol a radšej mlčal. Zsuzsová je za objednávku vraždy Basternáka obvinená a prípad smeruje na súd.

Andruskó senátu povedal, že Zsuzsová mu dala 20-tisíc eur na likvidáciu prokurátora Maroša Žilinku. Tá sa nakoniec neuskutočnila. No 20-tisícový dlh si u Zsuzsovej chcel vyrovnať. Na to mu podľa Andruskóa ponúkla ďalšiu úlohu, vraj jednoduchšiu - vraždu novinára Jána Kuciaka.

Na jeho likvidáciu si objednal Szabóa. Zsuzsovej mal dať po vykonaní vedieť sms správou, do ktorej napíše, že dostal defekt.

Kuciaka mali pôvodne uniesť a zabiť. Jeho telo sa nemalo nikdy nájsť. Szabó mu ale vysvetlil, že sa to tak nedá. To isté povedal vo výpovedi aj Marček. Andruskó uviedol, že Zsuzsová celý čas chránila Kočnera a veľmi jej záležalo, aby sa vražda Kuciaka nespájala s jeho menom.

Zsuzsová vraj často hovorila, že Kuciak píše články, ktoré Kočnera hnevajú. Po Andruskóovi chcela, aby v prípade otázok povedal, že vraždu si objednal nejaký Rus. Andruskó si však bol istý, že je za tým Kočner.

Andruskó spomína, ako mu Zsuzsovú vyplatila odmenu za vraždu. Dostal 50-tisíc v 500-eurových bankovkách a k tomu odpustený 20-tisícový dlh (zálohu za nevykonanú vraždu Žilinku). Nechal si z toho 10-tisíc a aj to vraj len preto, lebo mu 10-tisíc ukradli z auta, tak "aby nebol v mínuse". Zvyšných 40-tisíc odovzdal Szabóovi.

Po medializácii vraždy pýtali od Andruskóa Marček so Szabóm viac peňazí. Nakoniec pre nich vraj od Zsuzsovej zohnal zhruba 20-tisíc eur.

Zapletený aj do kauzy Bonaparte

Podľa Andruskóovej výpovede nepomáhal len s objednávkami vraždy, ale pomohol aj Kočnerovi s podvodom ohľadom komplexu Bonaparte. Andruskóovi sľúbili za prácu bieleho koňa 200-tisíc eur. Tie vraj nikdy nedostal. Zsuzsová si však podľa Andruskóa dávala veľký pozor, aby sa s Kočnerom nikdy osobne nestretol.

Dodal, že z celej veci mu "bolo zle", pretože si nechcel zarábať trestnými činmi. Robil ich však zo strachu. Na políciu nešiel, pretože jej nedôveroval. Podľa jeho slov mali bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a Robert Fico ku Kočnerovi blízko.

Szabó vinu popiera a tvrdí, že Andruskó im zadal úlohu Kuciaka "len" zbiť. Zsuzsová aj Kočner akýkoľvek súvis s vraždou odmietajú.

Peniaze za vraždu Žilinku a Lipšica

Andruskó prezradil, koľko peňazí mal zinkasovať za vraždu Žilinku a Daniela Lipšica. Za prokurátora to malo byť 70-tisíc, za Lipšica 200-tisíc. Na vlastné oči videl aj Zsuzsovej kreditnú kartu s denným limitom 30-tisíc eur. Mala ju dostať od Kočnera a vďaka tomu chodila na luxusné dovolenky.

Szabó vinu popiera a tvrdí, že Andruskó im zadal úlohu Kuciaka "len" zbiť. Zsuzsová aj Kočner akýkoľvek súvis s vraždou odmietajú.

Andruskó a Marček sú zatiaľ dvaja muži, ktorí priznali vinu a potvrdili, že skutok sa stal tak, ako ho opísala obžaloba. Marček tak urobil v prvý deň pojednávania, keď priznal, že 21. februára 2018 vošiel do domu Jána a Martiny a oboch zastrelil. Šoférovať mal podľa Marčeka Szabó a vraždu im mal zadať Andruskó.

Andruskóova výpoveď podľa Lipšica spojila objednávku vraždy s Kočnerom

Spochybňovanie svedkov je bežnou úlohou obhajoby, zhodnotil prokurátor v utorok po druhom dni hlavného pojednávania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vypovedal počas neho Zoltán Andruskó. "Nikto nie je schopný po takej dobe zopakovať svoju výpoveď od slova do slova rovnako," reagoval na poznámky obhajoby o rozporoch v jeho výpovediach.

Advokát poškodených Daniel Lipšic po utorkovom pojednávaní skonštatoval, že to bol "dobrý deň". Svedok Andruskó podľa neho vypovedal v plnom rozsahu napriek zvýšenému trestu a v súlade s predchádzajúcimi výpoveďami. "V podstatných veciach všetko kľúčové potvrdil," uviedol.

Za najdôležitejšie v Andruskóovej výpovedi považuje to, že poznal fotografie zo sledovania Jána Kuciaka, ktoré mu mala ukazovať obžalovaná Alena Zsuzsová. Pripomenul, že boli zaistené pri domovej prehliadke Mariana Kočnera, ktorý si mal vraždu objednať.

"Je to veľmi dôležitý nepriamy dôkaz, ktorý spája objednávku vraždy Jána Kuciaka s Marianom Kočnerom," zdôraznil. Poznamenal tiež, že Andruskó nemal žiadny motív inkriminovať Mariana Kočnera, iba Alenu Zsuzsovú.

Právny zástupca obžalovaného Mariana K. Marek Para považuje za predčasné hodnotiť výpovede svedkov.

"Som presvedčený o tom, že dnešný výsluch ukázal značné nezrovnalosti a rozpory v jeho tvrdeniach, formálne je svedok, materiálne obvinený," vyhlásil. Poukázal tiež na nezákonné výhody, ktoré má Andruskó ako svedok, ale aj krivé obvinenia voči jeho klientovi.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti