Mýtny tender je podľa bývalého ministra v poriadku. Vyšetrovateľ bude vypočúvať aj politikov

Hayal Köseoglu, Caner Sahin
Hayal Köseoglu, Caner Sahin Zdroj: TV Markíza

Veľa vecí by sa určite vyjasnilo, ak by sa zmluva so Skytollom zverejnila.

Vraj sa nemá čoho báť. Jeden z hlavných aktérov mýtneho tendra, bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny, si myslí, že zmluva so Skytollom, ktorú kritizujú štátni kontrolóri a zaoberá sa ňou polícia, je v poriadku. Pred rokmi tvrdil, že štát by mal po skončení zmluvy dostať mýtny systém zadarmo alebo za korunu, dnes to však už vidí inak.

Mýtny tender spred viac ako desiatich rokov nedávno ostro kritizoval najvyšší kontrolný úrad. Nepáčilo sa mu napríklad prerozdelenie financií - až polovica z výnosov totiž ide súkromníkovi.

Maslo na hlave má podľa kontrolórov a najmä podľa opozície hlavne bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny. Ten však akékoľvek pochybenia odmieta.


Vážny tvrdí, že podľa pôvodnej zmluvy mal Skytoll v prvom roku dostať štvrtinu z vybratých peňazí a v druhom roku tretinu. Zvyšok mal pripadnúť diaľničiarom. Podľa Vážneho je dnešný stav, keď si Skytoll a Národná diaľničná výnosy delia prakticky na polovicu, výsledkom zmien až po jeho odchode z ministerstva.

Okrem prerozdelenia peňazí poukazuje najvyšší kontrolný úrad na to, že po skončení zmluvy so Skytollom zostane celý mýtny systém v jeho rukách a štátu nezostane nič.

Vážny tvrdí, že mýto objednávali ako službu, je však možné ho odkúpiť. A aj keď z minulosti je známy jeho výrok, že ho štát dostane v roku 2022 zadarmo alebo za korunu, dnes už hovorí inak.

Veľa vecí by sa určite vyjasnilo, ak by sa zmluva so Skytollom zverejnila. Tá je však už roky pred verejnosťou skrytá. Celú vec tak bude riešiť polícia, prípad už má prideleného vyšetrovateľa, podľa policajného prezidenta budú vypočúvať aj politikov.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti