NAKA zadržala Dobroslava Trnku, po osemhodinovom výsluchu skončil v policajnej cele

Obvinili ho pre trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Národná kriminálna agentúra zadržala dnes ráno v dome v Hamuliakove bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obvinili ho. Informuje polícia na svojej facebookovej stránke.

Zadržanie súvisí s kauzou Lemikon. Na uniknutej nahrávke vidno, ako sa Trnka a bývalý minister dopravy Ján Počiatek rozprávajú v Trnkovej kancelárii o roky ťahajúcom sa spore o ochranné známky. Suma, ktorú mal štát zaplatiť firmám Tipos a Lemikon, sa už vyšplhala na 66,7 milióna eur.

Lemikon je schránková firma na Cypre, ktorej mali byť peniaze vyplatené na základe podozrivého rozsudku Najvyššieho súdu.

Trnku previezli na NAKA do Nitry, kde strávil osem a pol hodiny. Po výsluchu ho previezli do cely policajného zaistenia.

  

Vyšetrovateľ NAKA obvinil ešte v decembri minulého roka Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014 po tom, ako neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila. Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi Kočnerovi. Ten je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka aj tzv. televíznych zmeniek.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Trnku s Marianom Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri 2019 zverejnil Denník N. Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Marian Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný a odmietol ich.


Viaceré redakcie slovenských médií dostali v októbri mailom tiež link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila, ktorý zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta spochybňujú autenticitu nahrávky.


Nahrávku Gorily našla polícia v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zatiaľ nie je isté, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávkou kauzy Gorila. Podľa jeho slov to môže potvrdiť len Slovenská informačná služba (SIS). Autenticitu nepotvrdil ani šéf SIS Anton Šafárik. Vysvetlil, že na jej potvrdenie by nahrávku museli porovnať s originálmi, ktoré však súd v minulosti nariadil skartovať.

Polícia zverejnila autentické video zo zadržania Dobroslava Trnku:

AUTENTICKÉ VIDEO ZO ZADRŽANIA D. T.

AKTUÁLNE: AUTENTICKÉ VIDEO ZO ZADRŽANIA D. T. Viac info v predošlom statuse.

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Streda 15. januára 2020

ZDROJ: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

HAMULIAKOVO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.