Kto je Dobroslav Trnka? Jeho pravú tvár a kontakty odhalilo až Kočnerovo video

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Miloval zvieratá, často žartoval a do práce chodieval aj v šuštiakoch.

Keď sa z hlavného vojenského prokurátora stal generálny, nik o jeho odbornosti nepochyboval. Nádej, že nepodľahne politickým ani ekonomickým tlakom, vyslovil aj vtedajší prezident.

Ak by si Dobroslav Trnka zobral slová Rudolfa Schustera k srdcu, možno by za svojej kariéry navrhol obžalovať vrcholných politikov z kauzy Gorila. To by však vlastníkom kompromitujúcej nahrávky nemohol byť jeho kamarát z vojenčiny Marian Kočner. Trnka si však z najväčšej kauzy na Slovensku, ktorá dokonca položila vládu, predsa len kópiu urobil. Nie však pre prácu.

„Vydierať Haščáka? Možeš mi to vysvetliť, čo tebe j...? Slávo je môj dobrý kamarát, do p...," reaguje Kočner na Trnkov počin vo zverejnenej nahrávke.

Kto bol v skutočnosti Dobroslav Trnka, sa verejnosť dozvedela až po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, keď polícia zatkla Mariana Kočnera a otvorila trezor s jeho nahrávkami.

Prvé Trnkove rozhodnutie, pri ktorom spozornela verejnosť, bolo prepustenie veľkopodnikateľa Jozefa Majského z väzby na slobodu. Kauza tunelovanie skrachovanej nebankovky Horizont Slovakia pritom dodnes nie je uzavretá.


Trnka sa však môže pochváliť aj úspechmi. Za mreže sa za jeho šéfovania dostali mnohí mafiáni. No toto opäť zatienil kauzami, pri ktorých vyskakoval jeho kamarát Marian Kočner, ktorý ho mal žiadať aj o prepustenie Jozefa Mišenku na slobodu alebo si mal vybaviť pozitívne rozhodnutie v kauze pezinská skládka. Trnka nikdy nepoprel priateľstvo s Kočnerom, biznis s ním a dovolenky však áno.

Po Trnkovom poslednom rozhovore sa objavilo na internete video, ktoré ukázalo, ako Kočner Trnku ovplyvňoval. Do kancelárie mu namontoval skrytú kameru, pomocou ktorej si nahrali vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka, ktorý prosí o pomoc v kauze Tipos a zároveň im dáva zákulisné informácie korupčného charakteru priamo z vlády.

Kočnerovi pomáhal, aj keď post generálneho prokurátora opustil. Poslednú službu, ktorú pre neho až z pozície námestníka urobil, bol prevod majetku v kauze Glance House.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.