Štát buchne po prstoch kšeftárom s drevom. Začali sa prvé kontroly

Nelegálne vyrúbané drevo už v niekoľkých prípadoch štát zhabal.

Pokuty za stovky tisíc eur a takmer 800 zásahov. Kontrolná skupina s názvom „Ďateľ" poľuje na nelegálne výruby a kšeftovanie s drevom. Aj v piatok spolu s policajtmi stáli na ceste pri Zvolene.

Dopravca Ľuboš viezol drevo z Martina do Zvolena na štiepkovanie do teplární. O tom, čo mu v nákladiaku chýbalo, roky netušil.

Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia kontroluje spolu s políciou dopravcov na cestách. Porušenia zákona, na ktoré prišli, boli najmä administratívne. Vodiči nemali pri sebe doklady, ktoré by podľa zákona preukázali pôvod dreva.

Okrem toho sa môžu neohlásene objaviť aj priamo v podnikoch a spoločnostiach, ktoré s vyrúbanými stromami obchodujú alebo ich skladujú.

Aktuálne má inšpekčný tím Ďateľ zhruba tridsiatku zamestnancov a ministerka Gabriela Matečná hovorí, že majú omnoho silnejšie kompetencie ako podobný tím v Nemecku.

Nelegálne vyrúbané drevo už v niekoľkých prípadoch štát zhabal. Ďalšie konania, aby sa tak stalo, sa ešte neskončili. Inšpektori upozorňujú lesníkov a obchodníkov, že v teréne pracujú počas víkendov a v noci. Tento rok chcú kontroly ešte zintenzívniť.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Drevo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.