Slováci vo Veľkej Británii by si mali zaregistrovať pobyt, Lajčák im posiela SMS

Stano Madzík
Zdroj: Prasit Rodphan/shutterstock.com

Registrácia občanom garantuje právo na zotrvanie na území Veľkej Británie.

Slováci žijúci v Spojenom kráľovstve by mali v súvislosti s brexitom registrovať svoj pobyt prostredníctvom formulára nachádzajúcom sa na webovej stránke britskej vlády. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Občanom s funkčnou telefónnou kartou slovenského operátora zaslalo aj informačnú SMS.

"Operátori odoslali SMS na 15.626 telefónnych čísel. Nie je to však číslo, ktoré možno považovať za presné, pokiaľ ide o počet našich občanov v Spojenom kráľovstve. Väčšina z nich využíva služby tamojších operátorov," uviedlo MZVaEZ SR.

Na základe najaktuálnejšieho politického vývoja je podľa ministerstva vysoko pravdepodobné, že k brexitu príde k 31. januáru. Registrácia občanom garantuje právo na zotrvanie na území Veľkej Británie či už prostredníctvom trvalého alebo dočasného pobytu aj po brexite a vďaka registrácii budú občanom SR zachované všetky práva občana Európskej únie.

Občania SR môžu nájsť European Union Settlement Scheme na odkaze: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slováci

Dôležité udalosti