Komora lekárov na Ficov návrh o šekoch pre medikov hovorí aj o protiústavnosti

kanada_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Fico chce s účinnosťou od roku 2020 zaviesť, aby končiaci lekári zo zdravotníckych fakúlt mali dve možnosti.

Návrh vládneho Smeru-SD, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu do zahraničia, je podľa slov prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára "celkom zjavným prázdnym predvolebným politickým gestom".

Mieni tiež, že je evidentne v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu a pravdepodobne neobstojí ani v otázke ústavnosti.

"V žiadnom prípade neprinúti, ale hlavne nemotivuje lekárov ostať na Slovensku a našim pacientom nezlepší zdravotnú starostlivosť. Je dôkazom niečoho omnoho závažnejšieho," reagoval Kollár, pričom doplnil, že v Smere-SD pravdepodobne netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov a sestier, ako aj problém ich pretrvávajúceho odchodu zo Slovenska. "Naopak, predstavuje návrh, ktorý v žiadnom prípade neponúka systémovú zmenu a riešenie," komentoval s tým, že opatrenia predstaví SLK v prvej polovici februára.

Za odchodom lekárov vidí komora nižšie odmeňovanie a nedôstojné pracovné podmienky. "Iba aktivitou našich organizácií sa aspoň čiastočne stabilizovalo odmeňovanie lekárov a tak sa do určitej miery podarilo zmierniť intenzitu ich odchodu do iných krajín. Je však potrebné pripomenúť to, že slovenské zdravotníctvo ešte funguje, je len a len zásluhou a nasadením lekárov i ostatných zdravotníkov, ktorí vytrvali a liečia nás tu na Slovensku," dodal Kollár.

Lekárske odborové združenie (LOZ) zasa tvrdí, že mladí lekári odchádzajú po skončení štúdia do zahraničia preto, lebo na Slovensku nenájdu voľné miesto, keďže nemocnice pri ich súčasnom financovaní šetria na personáli. Dôvodom je tiež podľa predsedu LOZ Petra Visolajského absencia skúsených starších kolegov v nemocniciach, od ktorých by sa mohli učiť. Rovnako si myslí, že pokuta za emigráciu preto problém s nedostatkom lekárov nevyrieši.

Smer-SD v sobotu (18. 1.) uviedol, že v prípade, že sa dostane do vlády aj po februárových parlamentných voľbách, chce presadiť tri základné piliere. Má ísť o podporu dôchodcov, mladých rodín a riešenie situácie okolo nedostatku lekárov. Robert Fico (Smer-SD) chce s účinnosťou od roku 2020 zaviesť, aby končiaci lekári zo zdravotníckych fakúlt mali dve možnosti. Buď dostanú šek na 55 000 eur, čo je približne výška ceny ich štúdia počas šiestich rokov, a budú môcť odísť kam chcú, alebo odpracujú na Slovensku desať rokov.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme študenti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.