Máme nárok na odškodné za úraz na ľade? Existujú dve možnosti

Šokujúce rozhodnutie. Meghan a Harry končia s kráľovskými povinnosťami!
Zdroj: TASR/AP

No niekedy si môžeme pomôcť aj sami.

Poľadovica nás túto zimu potrápila už niekoľkokrát a určite ešte aj potrápi. Určite na tom zatiaľ najhoršie boli Košice, kde následkom pádu na poľadovici zomrel aj jeden pacient. Napriek tomu, že ho operovali, zraneniam po pár dňoch podľahol. 

Existuje však šanca, že keď sa zraníme na zľadovatenom chodníku a dlhodobo sa budeme musieť liečiť v nemocnici alebo doma, tak máme nárok na nejakú finančnú náhradu ušlej mzdy?

Ideálne podľa Vladimíra Cvika je, aby mali ľudia zaplatené nejaké poistenie, v ktorom je zahrnuté úrazové pripoistenie. "Ak mám úraz, uplatním si úrazové poistenie voči svojej poisťovni. Ľudia, ktorí ho však nemajú, si môžu uplatniť odškodné voči zodpovedným za údržbu a čistenie chodníka," vysvetlil Cvik.

Podľa jeho slov nie je dobré poisťovať sa na poslednú chvíľu a ľudia by si mali uvedomiť, že niektoré poisťovne majú rôzne pravidlá. Na druhej strane však upozorňuje na to, že by mali mať na zreteli aj starostlivosť sám o seba, napr. keď je vonku poľadovica, tak ak nemusíte ísť von, ostanete doma.

Na Slovensku platí tzv. chodníková novela, kde je za situáciu pri zlej poveternostnej situácii zodpovedná samospráva. No stáva sa, že pri extrémnom počasí jej pracovníci nestíhajú. Mestá a obce sa starajú o exponované miesta napr. verejné priestranstvá, okolie škôl či nemocníc.

Napriek tomu, že platí zákon, mali by ľudia byť nápomocní samospráve a odbremeniť ju v zlých situáciách? Odpoveď nájdete na videu.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľadovica

Dôležité udalosti