Je cena za odstránenie prešovskej bytovky adekvátna? Majiteľ inej firmy povedal reálnu sumu

Otázniky sú aj nad výberom víťaznej firmy.

Do poškodenej prešovskej bytovky sa najskôr pustil špeciálny bager. Demolačné práce urobila firma zo susednej Českej republiky iba za symbolické jedno euro. Firma však nezbúrala spodnú časť budovy.

Prešovský magistrát si na jej demoláciu a likvidáciu sutiny vybral spoločnosť so sídlom neďaleko Bardejova. Jej šéf za to zinkasuje približne milión eur.

Miliónový rozpočet sa však nepozdáva viacerým majiteľom firiem, ktorí sa živia búracími prácami. Niektorí si želali zostať v anonymite, iní sa rozhodli rozprávať verejne.

Patrí medzi nich Daniel Fakla, ktorý demoluje budovy už vyše 15 rokov. Likvidoval aj stavby poškodené požiarom. Milión eur za práce v Prešove je podľa neho poriadne prehnaná suma.

Majiteľ víťaznej firmy, ktorá búra v Prešove, si však za svojím rozpočtom stojí. Poďme sa teda pozrieť na niektoré detaily a položky v miliónovej objednávke.

Fakla napríklad tvrdí, že už suma 34-tisíc eur za dopravu techniky na miesto búrania je poriadne prestrelená. Po prepočítaní by to podľa neho rádovo vyšlo na prepravu z Bratislavy do Moskvy a naspäť.

Fakla spochybňuje aj sumu za odvoz sutín na skládku. Preprava bude stáť približne 350-tisíc.

Otázniky sú aj nad výberom víťaznej firmy. Mesto oslovilo sedem spoločností, nikto z nich vraj nedal konkrétnu sumu.

Fakla a niektoré bratislavské búracie firmy tvrdia, že ak by ich niekto oslovil, nemali by problém nielen s cenovou ponukou, ale ani s likvidáciou samotnej budovy.

Prečo teda mesto oslovilo iba sedem firiem? Magistrát mohol teoreticky využiť systém EVO, kde je aj databáza ďalších búracích firiem.

Víťaznú firmu už však nikto nedokáže vymeniť za inú. Prešovský magistrát aspoň sľubuje, že si dá na dodržanie rozpočtu poriadny pozor.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku.


PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.