Žena chcela predať gauč. Po zverejnení inzerátu nastali vyhrážky a mail od FBI

Na mušku si ju vzali neznámi internetoví špekulanti.

Žena z južného Slovenska sa takmer psychicky zrútila po tom, čo si ju vzali na mušku neznámi internetoví špekulanti. Všetko sa začalo obyčajným inzerátom.

Pani Anna zverejnila na inzertnom portáli, že za 600 eur predá staršiu sedaciu súpravu. Hneď na druhý deň sa ozval záujemca.

Mailová adresa mala slovenské meno a štyri číslice, teda nič podozrivé. Nespozornela ani vtedy, keď jej od potenciálneho kupca začali chodiť maily. Síce v slovenčine, ale zjavne preložené prekladačom. Mala mu poslať IBAN.

Vzápätí jej prišlo od platobnej brány Paypal potvrdenie, že dotyčný jej na účet posiela nie 600, ale vyše 900 eur s tým, že tristo eur, ktoré sú navyše, má okamžite zaplatiť prepravnej spoločnosti.

Až potom sa jej vraj uvoľnia peniaze na účet, keď uhradí tých 300 eur. Prišlo jej potvrdenie z jej banky, že o tejto transakcii vedia.

Neznámy dokonca chcel, aby mu požadovanú sumu zaplatila bitcoinami, teda internetovou menou. Začala tušiť, že je zle. Množili sa výhražné maily.

Vydieračom pohrozila políciou, no nepomohlo. Hrozili ďalej, dokonca jej niekto volal v angličtine. Vrcholom bol mail od FBI s pečiatkami aj podpisom. Aj v ňom jej pohrozili väzením.

Podľa IT špecialistu Ondreja Macka sú práve inzeráty o predaji staršieho tovaru príležitosťou, ako sa podvodníci dostanú k osobným údajom. Polícia môže podobný prípad kvalifikovať ako nebezpečné vyhrážanie či prenasledovanie.

Viac v reportáži Karola Mindáka.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inzerát

Dôležité udalosti