Radi sa cez leto opaľujete? Má to rovnaké účinky ako drogy

opaľovanie
Zdroj: shuterstock.com

Vraj vám postačí 20 až 30 minút denne.

Tím z Massachusettskej nemocnice v Bostone nedávno prišiel so štúdiou, počas ktorej testovali účinok UV žiarenia na myšiach. A to v takej miere, ktorá zodpovedá situácii, kedy sa človek so svetlou kožou opaľuje 20 až 30 minút denne. Opaľovať sa však musí cez obed a na plážach Floridy. Pravidelným opaľovaním si môže telo na toto žiarenie vytvoriť závislosť.

Zistili, že myši, ktoré boli pravidelne vystavované tomuto žiareniu, vo väčšej miere produkovali endorfíny, ktoré tlmia bolesť a spôsobujú dobrú náladu. Podobne ako heroín alebo morfium, sa tieto endorfíny viažu na opioidné receptory, čím znižujú vnímanie bolesti.


Pokiaľ sa skúmaným hlodavcom podali lieky, ktoré účinok ,,hormónov šťastia“ utlmili, dostavili sa abstinenčné príznaky, ako napríklad triaška.

Myši, u ktorých sa kvôli genetickej zmene nevytvorili žiadne takéto endorfíny, boli naopak po vystavení UV žiarenia citlivejšie proti bolesti a nevykazovali príznaky abstinencie.

,,Je prekvapivé, že sme geneticky naprogramovaní tak, aby sme boli závislí na niečom tak nebezpečnom ako je UV žiarenie, ktoré je najrozšírenejším karcinogénom na svete,“ povedal autor štúdie David Fisher.

Túžba po slnečnom žiarení je pritom podmienená evolúciou, domnievajú sa americkí vedci. Jeho pôsobením sa totiž v koži vytvára vitamín D, ktorý je dôležitý pre stavbu kostí. Pri opaľovaní hlavne v nasledujúcich mesiacoch, však netreba zabúdať na kvalitné opaľovacie krémy.

BOSTON/tn.cz,js

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti