Z lyžiarskych stredísk hlásia snehové suchoty, v jednom pritom čakajú veľké skokanské podujatie

Miestni si takýto január už dávno nepamätajú.

Sneh a mráz sa u nás pomaly stávajú nedostatkovým tovarom. Aj tohtoročná zima ako keby mala sklerózu. Cítia to dokonca aj vo Vysokých Tatrách. Lyžiarom síce počasie praje, no v dolinách a na štítoch je tak málo prírodného snehu, ako už dávno nie.

Tatranská Lomnica. Miestni si takýto január už dávno nepamätajú. Otvorene hovoria o snehových suchotách. „Momentálne nám oproti nejakému dlhodobému priemeru chýba meter prírodného snehu v tých vyšších polohách,“ povedal manažér lyžiarskeho strediska Lukáš Brodanský.

Potvrdzujú to aj čísla meteorológov. „Ten rozdiel je veľmi markantný, pretože na Štrbskom plese napríklad 20. januára 2019 bolo 86 centimetrov snehu a o rok na to, 20. januára 2020 tam bolo iba 20 centimetrov snehu,“ reagoval klimatológ SHMÚ Pavol Faško.

A toto je dôvod, prečo táto zima vyvoláva rozpaky. „Veľa inverzií a tieto potom spôsobujú, že sa nevyskytujú zrážky,“ pokračoval Pavol Faško.

Lomnické sedlo je stále zatvorené. Pod ním však funguje väčšina zjazdoviek.

Problémy so snehom majú aj v Kremnici a v okolí. No ale na kremnickom námestí je snehu niekde aj vyše niekoľkých metrov. Má to totiž svoj špeciálny dôvod. O dva týždne sem opäť prídu najlepší skokani na lyžiach a snowboardisti. Organizátori chcú dovtedy postaviť 10 metrovú rampu a samozrejme zasnežiť námestie ešte viac.

Počasie im ale nepraje, aj snežné tyče sú aktuálne vypnuté. Organizátori ale veria, že do veľkého skokanského podujatia sa im podarí námestie zasnežiť. Z aktuálnej kopy snehu majú radosť najmä deti. Sánkovať sa tu môžu aj na jemnom poprašku, kremnické námestie je ako jedno z mála na Slovensku totiž šikmé. 

Pozrite si reportáž


POPRAD, KREMNICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lyžovačka

Dôležité udalosti