Ministerstvo práce si pred voľbami prenajalo súkromné kancelárie za šesťnásobne vyšší nájom

Viacerí zamestnanci tam však odmietajú ísť. Priestory sú tak mesiace poloprázdne.

Desaťtisíce eur z našich daní zatiaľ idú von oknom. Už sme vás informovali, že ministerstvo práce si pred voľbami prenajalo súkromné kancelárie za šesťnásobne vyšší nájom.

Viacerí zamestnanci tam však odmietajú ísť. Priestory sú tak už mesiace poloprázdne a na jedného úradníka vychádza 50 štvorcových metrov.

Takmer dvetisíc štvorcových metrov bývalých zrekonštruovaných staromestských bytov hneď cez ulicu. To sú priestory, ktoré si ešte vlani v septembri od „eseročky" FP Invest Špitálska prenajalo ministerstvo práce.

Tvrdí, že zamestnancov rezortu pribúda a už sa viac nezmestia. Sťahovať sa majú jeho organizácie, ktoré teraz nie sú vo svojom, a síce Inštitút pre výskum práce a rodiny a Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí.

Riaditeľky organizácií hovoria o nátlaku. Prenajaté kancelárie im podľa nich dispozične nevyhovujú. Okrem iného totiž majú so zdravotne postihnutými zamestnancami fungovať na troch poschodiach bez výťahu.

Riaditeľka medzinárodnoprávnej ochrany detí už však dostala výzvu na okamžité vypratanie. Ústredie práce zasa kolegom z výskumu od februára odmieta požičiavať svoju budovu na Župnom námestí, v ktorej sídlili doterajších 14 rokov. Vraj ju nutne potrebujú pre seba.

Šéfka inštitútu však hovorí niečo celkom iné. Ešte na jeseň minulého roka podľa nej ústredie od nich žiadne priestory nežiadalo. A, naopak, sami ponúkali, že jedno poschodie by im mohli uvoľniť.

Firmu, od ktorej si prenajali kancelárie, rezort vybral na výnimku bez súťaže. Tvrdí, že si spravili prieskum trhu a z porovnávaných ponúk im vyšiel nájom za vyše 11 eur za štvorcový meter ako najvýhodnejší.

Riaditeľky, ktoré sa vzbúrili, si myslia opak a o výhodnosti obchodu za štátne nie je presvedčená ani skúsená realitná maklérka.

Za presne tie isté prerobené pavlačové byty pritom ministerstvo už v minulosti platilo státisíce eur firme blízkej Smeru, ktorá ich vtedy vlastnila, hoci boli takmer prázdne. Aj teraz, keď sme sa tam boli pozrieť, bola polovica budovy opustená.

Situáciu už možno bude musieť doriešiť až nový minister práce. Každopádne mu však na stole zostane záväzok vyplatiť v najbližšom volebnom období za prenájom súkromníkovi vyše milión eur.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexandra Danilov

Dôležité udalosti