Zsuzsová má na krku ďalšiu obžalobu. Týka sa vraždy exprimátora Hurbanova

DJ Khaled.png
Zdroj: TASR

Zastrelili ho pred desiatimi rokmi.

Na Alenu Zsuzsovú podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu aj pre vraždu exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Ako prvý o tom informal Dennik N, neskôr to potvrdila aj hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Obžalobu podal aj na Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára. Zsuzsová je obžalovaná, že si vraždu objednala. Exprimátora zastrelili pred desiatimi rokmi.

 "Všetci sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. V prípade uznania viny im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie," povedala.

Údajný objednávateľ Ostružlík je stíhaný väzobne ako objednávateľ. Zsuzsová, ktorá je v súdnej väzbe za vraždu novinára Jána Kuciaka, mala byť sprostredkovateľkou objednávky vraždy. Vladimír Mosnár, ktorý mal objednávku prevziať a zadať jej vykonanie, je vo výkone trestu odňatia slobody pre inú trestnú činnosť.


Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák pre TV Markíza vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace, v júli, už také šťastie Basternák nemal.

Ostružlík bol Basternákovým konkurentom v boji o primátorské kreslo v regionálnych voľbách. Keď Ostružlíka zadržali, vypovedal proti Alene Zsuzsovej. Potom výpoveď stiahol a tvrdil, že ho k nej donútili. Zsuzsová mala byť v tomto prípade sprostredkovateľkou, pomáhala Ostružlíkovi s kampaňou. Petržalčan Vladimír Mosnár mal najať strelca. So Štefanom Kaluzom boli kolegovia. Pracovali v esbéeske sýkorovcov.

Za úkladnú vraždu odsúdili Kaluzu, ktorý dostal 25 rokov. No už vtedy vyšetrovatelia pracovali s verziou, že on bol len vykonávateľom. Exprimátora vraj nepoznal, ale niekoho sa bál.

Pozrite si reportáž z decembra 2019, ktorú do Televíznych novín pripravila reportérka Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti