Čaputová: V prípade Trnku zlyhala koordinácia medzi prokuratúrou a políciou

Michal Truban počas rozhovoru
Michal Truban počas rozhovoru Zdroj: TASR

Čižnár a Lučanský ju uistili, že vo všetkých podozreniach sa naďalej koná a vyšetruje.

Nedostatočná koordinácia medzi prokuratúrou a políciou je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej za tým, že bývalému prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi zrušili obvinenie v kauze Tipos.

Konštatovala to po stredajšom (22. 1.) stretnutí s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom a policajným prezidentom Milanom Lúčanským s tým, že v prípade citlivých káuz to musí fungovať.

Obaja ju uistili, že vo všetkých podozreniach sa naďalej koná a vyšetruje.

"Som presvedčená, že v prípade takých spoločensky citlivých káuz, týkajúcich sa bývalého najvyššieho strážcu zákonnosti, musí efektívne fungovať spolupráca medzi vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom. Nemôže sa teda stať, že až pri vznesení obvinenia sa prejaví taký odlišný právny názor, ktorý vedie k zrušeniu obvinenia. Rovnako by sa nemalo stať, že takýto krok ostane bez náležitého vysvetlenia," skonštatovala prezidentka.

Hlava štátu podčiarkla, že zrušenie obvinenia voči Trnkovi neznamená koniec vyšetrovania. Podľa vlastných slov verí, že zásadnejší postup v tejto veci môže prispieť k posilneniu dôvery v spravodlivosť. Doplnila, že zodpovednosť polície a prokuratúry sa teda nemôže končiť vznesením alebo zrušením obvinenia. "Ich zodpovednosť sa končí až vtedy, keď aj v komunikácii s verejnosťou urobia všetko pre rozptýlenie legitímnych pochybností o ich postupe," zdôraznila.

Zdôraznila tiež, že v plnej miere rešpektuje nezávislosť vyšetrovania a mieru poskytnutia informácií nechala na policajnom prezidentovi a šéfovi prokuratúry. "Predmetom môjho záujmu bola skutočnosť, ktorá logicky vyplynula z minulotýždňových skutočností," vysvetlila a poukázala na zadržanie a následné prepustenie i zrušenie obvinenia voči Trnkovi.

Podľa jej slov nešlo o bežný kriminálny prípad. "Podľa nahrávok najvyšší predstaviteľ generálnej prokuratúry vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim jej poslaniu, napríklad aj nečinnosťou tam, kde sa aktivita generálneho prokurátora priamo vyžadovala," poznamenala prezidentka.

Zdroj: TASR

Policajný prezident Milan Lučanský súhlasí s Čižnárom, že zlyhala koordinácia medzi vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom. Uviedol to v súvislosti s prípadom bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ako však poukázal, to ale nemení nič na veci, že vyšetrovateľ postupoval v zmysle Trestného poriadku a podľa svojho najlepšieho presvedčenia.

"Už som avizoval pri iných prípadoch, že som pripravený vysvetliť kroky polície, pokým to nijako nezasiahne do vyšetrovania. Nevadí mi, ak chce prezidentka SR alebo premiér informácie, ktoré sú dôležité na upokojenie verejnosti. Ja sám však zvážim po konzultácii s vyšetrovateľom, čo a ako im poviem," uviedol Lučanský.

"K prípadu Dobroslava Trnku môžem zatiaľ povedať toľko, že vyšetrovateľ dostal od prokurátora uznesenie o zrušení obvinenia. Špecifikovať viac nateraz nebudem," dodal.

Trnku zadržala vo štvrtok (16. 1.) NAKA, o deň neskôr ho prepustili z policajného zadržania. Zadržali ho v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa, vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška, ktorý rozhodol o prepustení bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, zrušil v utorok (21. 1.) aj jeho obvinenie.

Trnka mal byť obvinený za jeho rozhovor s exministrom financií Jánom Počiatkom. Bavia sa na nej spolu o spore Tiposu s firmou Lemikon či emisnej kauze. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal Trnka nainštalovanú v kancelárii.

Bývalý generálny prokurátor už čelí obvineniu zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Bolo voči nemu vznesené v decembri minulého roka preto, lebo neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.