Pracovníci zo stavby tunela Diel sú bez peňazí. Firma za to viní železnice

Železnice Slovenskej republiky si najali na stavbu tunela firmu, tá ďalšiu firmu a tá zase ďalšiu firmu.

Robotníci pracujúci na stavbe železničného tunela Diel pri Považskej Bystrici už nemajú z čoho žiť. Subdodávateľská firma, pre ktorú pracujú, totiž vyčerpala všetky svoje úspory.

Železnice Slovenskej republiky si najali na stavbu tunela firmu, tá ďalšiu firmu a tá zase ďalšiu firmu. Takto vzniklo viacero subdodávateľov. Robotníci tvrdia, že odkedy pracujú na tuneli, faktúru im načas nevyplatili ani raz.

Stavbári z východu sú preto sklamaní a smutní. Je po sviatkoch a vraj už minuli všetky svoje našetrené peniaze.

Podľa výrobného riaditeľa vraj vyplatenie faktúr meškalo vždy. Vedenie malej firmy, ktorá funguje 16 rokov, teda zatiahlo výplaty z vlastných zdrojov, aby malo približne 70 robotníkov peniaze načas. Ďalej však už nevládzu.

Riaditeľ spoločnosti TUBAU, ktorá si prenajala práce od východniarskej firmy, tvrdí, že nemá vyplatené faktúry od Železníc Slovenskej republiky.

Dôvodom sú zmeny v projekte a tie musia byť najskôr schválené v zmenovom konaní železnicami. Železnice však tvrdia, že faktúry, ktoré dostanú od dodávateľov, vyplácajú riadne.

TUBAU tiež siahla do rezerv, ale musí čakať na zmenové konanie. Až potom jej železnice zaplatia faktúry a oni budú môcť poslať peniaze subdodávateľskej firme z východu. Či pomôže prosba úradníkom, aby procesy urýchlili, je neisté.

Viac v reportáži Zuzany Gadušovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zuzana Gadušová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.