Státisíce Slovákov dostanú výpis z druhého piliera. Zisťovali sme, na čo si treba dať pozor

Viete si napríklad skontrolovať, či za vás zamestnávateľ odvádza pravidelne.

Viac ako jeden a pol milióna sporiteľov by v týchto dňoch malo dostať výpis z druhého piliera. Zistiť môžete, koľko ste si stihli našetriť na dôchodok alebo či za vás zamestnávateľ odvádza, čo má.

Prehľad o úsporách za celý rok musia dôchodkové správcovské spoločnosti poslať sporiteľom najneskôr do konca januára. Ak vám má druhý pilier na dôchodku pomôcť, aby ste mali vyšší príjem, tak najskôr si skontrolujte, kde vaše peniaze ležia.

Na výpise je možné čítať údaje napríklad o tom, či nám naše úspory za minulý rok zarábali a koľko. To záleží najmä na tom, v akom fonde naše príspevky končia.

Väčšina peňazí príde zrejme každému na dôchodkový účet vo forme povinných príspevkov, ktoré spolu s odvodmi platia zamestnanci a ich zamestnávatelia každý mesiac. Tu si viete skontrolovať, či za vás zamestnávateľ odvádza pravidelne. Stáva sa, že posiela do Sociálnej poisťovne chybné osobné údaje a vy ste o tom nevedeli.

Preto je potrebné kontaktovať zamestnávateľa, aby túto chybu opravil. Ak totiž príspevky nedorazia do Sociálnej poisťovne, neprepošlú ich do druhého piliera a vám nebudú pripísané na účet.

Opakovane tiež mnohí zabúdajú uviesť oprávnenú osobu v prípade dedenia, pričom druhý pilier je jeden z málo finančných produktov, ktorý to umožňuje. Problémom je možno aj to, že nie vo všetkých výpisoch nájdete túto informáciu.

V prípade ich smrti by všetky peniaze, ktoré boli nasporené, boli vyplatené oprávnenému dedičovi v priebehu týždňov. Ak ju však definovanú nemajú, celý majetok prechádza do dedičského konania, ktoré trvá často aj roky.

Ak by ste však chceli vedieť viac, no výpis vám neprišiel, kontaktujte priamo vašu dôchodkovú spoločnosť. Až v prípade, že ste zabudli, kde ste si druhý pilier uzatvorili, to zisťujte cez Sociálnu poisťovňu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Druhý pilier

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.