Hoci od narodenia nevidí, rozhodol sa podnikať. Dnes sú jeho výrobky vychýrené

Do boja sa dal Dušan pred sedemnástimi rokmi.

Od narodenia žije v tme, no život berie, akoby žiadny hendikep nemal. Nevidomý Dušan Kudláč (47) z Opoja pri Trnave prekonal sám seba keď sa rozhodol, že začne podnikať.

V garáži si urobil dielňu, kde si roky zarába výrobou priemyselných metiel. Jeho výrobky sú vychýrené po celom okolí.

Do boja sa dal Dušan pred sedemnástimi rokmi. V Levoči vyštudoval odbor kefár, a tak si povedal, že si na chlieb začne zarábať práve týmto remeslom, ktoré ho baví. Netrvalo dlho a jeho sen sa stal skutočnosťou.

Nakúpil si stroje a biznis s metlami sa mohol začať. Veľmi dobre si pamätá na svoje prvé výrobky. Bolo medzi nimi mnoho nepodarkov, no neodradilo ho to.

S výrobou mu pomáha jeho brat. Do drievok mu navŕtava dierky a ostatné je už na Dušanovi. Neraz ho brat od podnikania odhováral, no on o tom nechce ani počuť.

Výroba jednej metly mu trvá asi dve hodiny. Ak má lepší deň, zvládne to aj rýchlejšie. Za týždeň spraví dvadsať až tridsať kusov.

Svoju týždňovú produkciu Dušan každú sobotu prinesie na trnavské trhovisko. Pri kontakte s ľuďmi mu neraz pomôžu aj tí, čo predávajú vedľa.

Dušan je rád, že nesedí so založenými rukami a nenarieka nad svojim životom. Tak ho to naučila jeho mama, aby sa v živote vedel obracať a spoliehal sa iba sám na seba.

Viac v reportáži Romana Ruttkaya.


OPOJ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opoj

Dôležité udalosti