Maruniaková môže naďalej súdiť, Cviková nie

Oba návrhy podal rezortný minister Gál.

Súdna rada v utorok pozastavila funkciu sudkyni Denise Cvikovej. Pozastavenie na pol roka je podľa predsedníčky rady Lenky Praženkovej účinné okamžite, čas sa môže predĺžiť na rok. V prípade ďalšej sudkyne Zuzany Maruniakovej návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála rada nevyhovela, keďže Maruniaková je na rodičovskej dovolenke.

Cviková sa spomína v komunikácii Mariana Kočnera obžalovaného v kauze televíznych zmeniek a v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka cez aplikáciu Threema. Podľa predsedníčky osobitnej komisie Súdnej rady Eleny Berthotyovej nevysvetlila dostatočne, prečo sa v komunikácii nachádza. Cviková pred komisiou argumentovala, že nemôže zabrániť tomu, čo si o nej píšu tretie osoby. Berthotyová však poukázala na to, že komunikácia zapadala do skutočných udalostí.

Cviková mala podľa komunikácie z Threemy pomáhať sudkyni Maruniakovej pri vypracovaní rozsudku, v ktorej bola Marianovi Kočnerovi prisúdená zmenka v hodnote osem miliónov eur v spore s TV Markíza. Cviková tvrdí, že pomáhať kolegyniam je bežné, čo Berthotyová dementovala. Cviková komisii nevedela uviesť iný príklad, keď tak mala konať.

V prípade sudkyne Maruniakovej Súdna rada Gálov návrh neschválila. Sudkyňa je na rodičovskej dovolenke a nová legislatíva nespresňuje, čo sa deje s funkciou pri pozastavení v prípade, že ju sudkyňa v súčasnosti nevykonáva.

Gálovmu návrhu bola vyčítaná zo strany viacerých členov Súdnej rady aj nepripravenosť. Člen Pavol Žilinčík označil návrh za "odfláknutý". Narážal tak na fakt, že bol návrh robený na základe článkov a nie trestného spisu. Národná kriminálna agentúra ho ministerstvu neposkytla.

Berthotyová doplnila, že nová legislatíva, ktorá oprávňuje ministra na takýto návrh, môže byť nebezpečná. Varovala predtým, aby sa slovenská justícia nevydala poľskou alebo maďarskou cestou.

"My si myslíme, že je ten inštitút objektívny," uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová. Pripomenula, že v prípade zneužitia ministrom je tú Súdna rada, ktorá napokon rozhoduje.

Na dopoludňajšom rokovaní rada rozhodla, že Maruniaková a sudkyňa Denisa Cviková by mali čeliť disciplinárnemu konaniu. Hlasovalo za to 16 členov špeciálnej komisie s tým, že odporučili predsedníčke Súdnej rady Lenke Preženkovej podať takýto návrh. Ona sa pri hlasovaní zdržala.

Na jej utorkové zasadnutie neprišla ani jedna z pozvaných sudkýň, obe sa ospravedlnili.

Komunikáciu cez šifrovanú aplikáciu Threema čítala na zasadnutí predsedníčka osobitnej komisie súdnej rady Elena Berthotyová.

 Berthotyová čítala už predtým medializované správy o ovplyvňovaní sudkyne Maruniakovej v kauze zmeniek televízie Markíza. Jednu z nich v hodnote ôsmich miliónov eur prisúdila Marianovi Kočnerovi bez skúmania, či sú zmenky falošné.

Cez Threemu si mali tiež písať o tom, ako rozhodnutie napíše ďalšia sudkyňa Denisa Cviková. Podľa medializovaných informácií bola prítomná aj na vyhlásení rozsudku o zmenkách napriek tomu, že to nebol jej prípad a pôsobila na inom súde.

Zdroj: TV Markíza

Ovplyvňovanie v kauze zmeniek Maruniaková odmieta a komunikáciu cez Threemu podľa svojich slov nepozná, pretože ju nemá k dispozícii. Návrh na dočasné pozastavenie funkcie zo strany ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) Maruniaková odmieta aj preto, lebo podľa nej používa v odôvodnení úryvky z novinových článkov, a nie priame citácie z komunikácie cez Threemu.

Komunikáciu uznali ako zákonne získaný dôkaz dva senáty Špecializovaného trestného súdu. Threema sa čítala v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a očakáva sa to aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Komunikáciu s Marianom Kočnerom cez aplikáciu potvrdil bývalý sudca David Lindtner, z časti aj obžalovaný exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.

Zo záverov stretnutí komisie tiež vyplýva, že vo výberovom konaní na miesto sudcu v prípade Maruniakovej boli chyby. Mala sa dostať k psychologickému posúdeniu napriek tomu, že nezískala dostatočný počet bodov v písomnom teste z trestného práva.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Threema

Dôležité udalosti