Černák usvedčoval sýkorovcov z vraždy Róberta Holuba

rado reakcia.PNG
Zdroj: TASR

Východoslovenského bosa zavraždili pred takmer 23 rokmi.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v stredu (29. 1.) vypovedal jeden z kľúčových svedkov obžaloby, na doživotie odsúdený bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák.

Senát od septembra 2019 pojednáva kauzu starých vrážd zločineckého gangu sýkorovci, vrátane vraždy východoslovenského bosa Róberta Holuba z roku 1997.

Proces sa konal za prísnych bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby a trestu.

Sýkorovcom, vrátane bývalého šéfa zločineckého gangu, na doživotie odsúdeného Róberta Lališa, prezývaného Kýbel, obžaloba kladie za vinu deväť skutkov, medzi ktorými je nielen účasť na starých vraždách, ale aj pokus o usmrtenie, všeobecné ohrozenie a nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami.

Sú medzi nimi už odsúdení v iných kauzách Ivan Cupper, Alojz Kromka, Martin Bihári, Ladislav Badó, Juraj Havran a Jozef Roháč, ktorý dostal u nás doživotie a je vo väzení v Maďarsku.

Jedným zo skutkov podľa obžaloby je vražda východoslovenského bosa Róberta Holuba. Jeho usmrteniu predchádzalo v roku 1997 niekoľko neúspešných pokusov. Podľa Černáka mal byť strelcom vo všetkých prípadoch Roháč, ktorý pre sýkorovcov vykonával podobné "aktivity". Najprv na neho strieľal v septembri na košickej pumpe, ale neúspešne, keďže sa mu zasekla zbraň, následne sa ho snažil definitívne zlikvidovať v istom bratislavskom hoteli, napokon ho usmrtil až v nemocnici na Kramároch v októbri 1997.

Ako tiež Černák vypovedal, na vraždu Holuba prišla objednávka pôvodne černákovcom. Radili sa, či ju zoberú. Vybrali sa do Košíc, ale keď išli na akciu, zadržali ich policajti. Černák ešte stihol odhodiť zbraň do smetiaka. Na polícii zbadal Holuba, ktorý mal vraj s policajtmi dobré kontakty, takže aj bez objednávky už aj on mal silný motív odstrániť Holuba.

Na dovolenke v Chorvátsku sa snažil zlomiť na spoluprácu Karola Kolárika, ktorý sa po vražde Holuba stal jeho nástupcom. Svojho šéfa však v tom čase nechcel zradiť, černákovci preto oslovili sýkorovcov. Roháč mal za vykonanie vraždy prevziať od neho pol milióna korún v igelitke, taká údajne bola pôvodná dohoda s Lališom.

Zdroj: TASR

Černák sa k účasti na vražde Holuba už dávnejšie priznal a súd mu schválil dohodu o vine a treste. Ako zopakoval, pred pár rokmi prelomil mlčanie a začal pomáhať objasňovať staršie zločiny.

"Ide o svedka, ktorý bol navrhnutý obžalobou. Bola preukázaná jeho účasť na vražde Róberta Holuba a v súvislosti s tým uzavrel predtým dohodu o vine a treste, za ktorú bol právoplatne odsúdený. Považujem ho za jedného zo svedkov, pretože tak vo vzťahu k tomuto skutku ako i ostatným, je viacero kľúčových svedkov, ide najmä o členov skupiny sýkorovcov, ktorí sa priamo na nich zúčastnili a vykonávali ich," konštatoval prokurátor ÚŠP.

Na Holuba poľovali dlho

Holuba v 90. rokoch považovali za šéfa košického gangu. Zabiť ho vraj chceli viacerí a z rôznych dôvodov. Hrobárovi utiekol z lopaty trikrát. Osudným sa mu stalo stretnutie v Bratislave na jeseň 1997. Podľa dohody mu mal Černák vydať nájomného vraha Alojza Kromku prezývaného Čistič. Namiesto toho prišiel zamaskovaný strelec a spustil paľbu.

Holubov ochrankár Štefana Fabián bol na mieste mŕtvy. Holub dostal päť rán, no prežil a mafia necúvla ani pred tým, že ho musí doraziť v nemocnici. Jozef Roháč alias Potkan údajne z prístavby na Kramároch vypálil do ťažko zraneného Holuba cez okno vyše dvadsať rán.

Vdova po Róbertovi Holubovi dodnes neverí, že jej muž viedol košické podsvetie. „Pretože jemu nebolo dokázané vlastne absolútne nič," povedala vtedy manželka zavraždeného Mária Holubová.

Po Holubovej smrti sa ale prestrelky v Košiciach neskončili. Skupina sa rozdelila a prišla odveta. Začal sa ďalší boj o kšefty a územie.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Róbert Holub

Dôležité udalosti