Prípad okolo expremiéra Vladimíra Mečiara ožil: V kauze únosu začali trestné stíhanie

rene_tvnoviny.3.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Televízii Markíza to potvrdila Generálna prokuratúra.

Prípad okolo bývalého premiéra Vladimíra Mečiara ožil. Vyšetrovateľ začal opäť trestné stíhanie v súvislosti s udelením amnestií v kauze únosu prezidentovho syna. Televízii Markíza to potvrdila Generálna prokuratúra. Stíhanie polícia pôvodne zastavila. Generálna prokuratúra však po preskúmaní spisu rozhodla v tomto prípade znova konať.

Keď Ústavný súd v roku 2017 potvrdil zrušenie Mečiarovych amnestií, vo svojom verdikte zdôraznil aj to, že vtedajší zastupujúci prezident mal ich udelením v roku 1998 zneužiť moc a porušiť ústavný sľub. 

Podozrenia zo zneužívania právomocí začala preverovať bratislavská polícia, no skutok krátko nato vyhodnotila ako premlčaný. Generálna prokuratúra však prikázala prípad znova vyšetrovať. Vlani v lete tak prišiel vyšetrovateľ s druhým záverom. Napriek výroku ústavného súdu rozhodol, že skutok nie je trestným činom.

To však nebol koniec. Do kauzy následne opäť vstúpila generálna prokuratúra. Vyžiadala si spis a preverovala postup polície. A opäť nastal zvrat.

„V trestnej veci JUDr. V. M. (udelenie amnestií) Generálna prokuratúra SR sa po preskúmaní vyšetrovacieho spisu nestotožnila s uznesením vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave z 24. 7.  2019, ktorým zastavil trestné stíhanie. Pokynom Generálnej prokuratúry SR z 25.11.2019 bola Krajská prokuratúra v Bratislave upravená zabezpečiť vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania. Uvedený pokyn Generálnej prokuratúry SR bol splnený a dňa 12.12.2019 vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave vydal uznesenie o začatí trestného stíhania za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie tohto trestného činu,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Generálna prokuratúra teda prikázala v tomto prípade znova začať trestné stíhanie a ešte v decembri sa tak aj stalo. Udelenie amnestií tak v súčasnosti opäť vyšetrujú. Otázne je, aký bude záver tentoraz a či Mečiarovi vznesú obvinenie.

"Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave vydal uznesenie o začatí trestného stíhania za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa," pokračovala Predajňová.

Expremiéra sme sa snažili v tejto veci v minulosti viackrát kontaktovať, no neúspešne. Mečiar však doposiaľ vždy vášnivo bránil všetky svoje rozhodnutia a dokola opakuje, že parlament nemal právo jeho amnestie vôbec ani zrušiť.

„Sú stromy májové, kvitnú, aj blbosť zakvitla v tomto prípade," dodal bývalý predseda vlády SR Vladimír Mečiar.

Reportáž spracoval René Medzihradský.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vladimír Mečiar

Dôležité udalosti