Neviete, aké bude mať vaše dieťa vysvedčenie? Nikdy mu nehovorte, že vás sklamalo

3101_Reflex_31_01_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR

Ovplyvní to jeho motiváciu i zmyslové vnímanie.

Určite ste aj vy zažili pred polročným alebo koncoročným vysvedčením otázku od mami - Aké budeš mať známky? Samozrejme, ak ste boli dobrí žiaci, pochválili ste sa. Ak to bolo horšie, tak ste zatĺkali a mame nič nepovedali. Až keď ho uvidela, dozvedela sa všetko.

V našej Teleránovej poradni sa psychológ Robert Krause dnes venuje práve druhej možnosti, ako by mali rodičia v tomto prípade reagovať. "Ak nevedia, aké známky donesie jeho dieťa, mali by tejto téme venovať zvýšenú pozornosť. Vysvedčenie je totiž len odrazom procesu učenia sa. Mali by ste si zapamätať, že každé dieťa sa učí podľa objektu ranného detstva. A tým sú práve rodičia," vysvetlil.

Podľa jeho slov by si rodičia mali uvedomiť, že ich reakcia na známky na vysvedčení výrazne ovplyvní motiváciu i jeho zmyslové vnímanie dieťaťa. "Keď mu poviete, že vás sklamalo, tak ho učíte, že ono je zodpovedné za to, ako sa cítite. Východiskom je, aby ste namiesto tohto slova povedali, že vy ste sklamaný. Alebo bol som prekvapený, namiesto prekvapil si ma, pretože hovoríte o sebe a svojich pocitoch. Zároveň však učíte dieťa, že ono je zodpovedné za  svoje emócie," konštatoval Krause.

Ako by sa mali rodičia zachovať, ak dieťa nedonesie domov vysvedčenie podľa ich očakávania? Odpoveď nájdete vo videu.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú, a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom na Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér - Ellie a Lori.

BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti