Vražda právnika Valka: Jaroslav Klinka dostal po dohode osem rokov

Záchranné zložky na mieste požiaru
Záchranné zložky na mieste požiaru Zdroj: TV Markíza

Pôvodný návrh znel sedem rokov a dva mesiace, sudca však požadoval viac.

Okresný súd v Pezinku rozhodol o dohode o vine a treste, na ktorej sa prokurátor dohodol s obžalovaným Jaroslavom Klinkom. Týkať sa má vraždy advokáta Ernesta Valka, ktorého zabili pri lúpeži v jeho vile v obci Limbach. Klinku napokon súd odsúdil na osem rokov. Rozsudok je právoplatný, nedá sa proti nemu odvolať. Pôvodná dohoda s prokurátorom pritom znela sedem rokov a dva mesiace.

Klinkovi po dohode pripisujú len lúpež, ako vraha totiž označil svojho komplica Jozefa Radiča, s ktorým sa neskôr, pri inej lúpeži, dostal do konfliktu.

Predsedovi senátu súdu Marekovi Mikulčíkovi sa pôvodoná dohoda nepáčila, označil ju za nespravodlivú a navrhol najmenej osem rokov. Po prestávke sa teda procesné strany dohodli na novej dohode, s výškou trestu osem rokov vo väzení so stredným stupňom strázenia. 

Obžalovaný Klinka prehovoril aj k smerom k Jane Valkovej: "Je mi to úprimne ľúto, mrzí ma to, neviem to zvrátiť. Ďakujem, že ste ma vypočuli." 

Obhajca Daniel Lipšic i prokurátor pri dohode argumentovali tým, že nebyť Klinku a jeho spolupráce, zločin by neobjasnili. Tvrdia tiež, že Klinkovu verziu potvrdili aj znalecké posudky.

Splnomocnenec dcéry zavráždeného advokáta, s ktorou rozhovor sme vám priniesli vo štvrtok, povedal, že nesúhlasia s akoukoľvek dohodou o vine treste. Žiadali, aby Klinku súdili spoločne s Radičom. Závery znalcov podľa nich nie sú také jednoznačné ako tvrdí obhajoba a prokurátor. Dcéra Jana vidí v Klinkovej výpovedi množstvo nezrovnalostí a myslí si, že od začiatku klame.

Dcéra i manželka po vynesení rozsudku len neveriacky krútili hlavami.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ernest valko

Dôležité udalosti