Úrad práce schválil rodine materskú aj rodičovský príspevok. Teraz pýta peniaze späť

Rodičia s dvomi deťmi teraz musia vrátiť vyše 600 eur.

Úrad práce jej odsúhlasil rodičovský príspevok. Tri mesiace mladá mamička netušila, že ho nesmie poberať. Na materskej bol v tom čase už jej manžel. Po tom, čo úrady chybu zistili, pýtajú naspäť stovky eur.

Keď sa Marianne narodila druhá dcéra, s manželom sa rozhodli, že si rodinné práce podelia. On nastúpil na materskú dovolenku so staršou dcérou, ona s mladšou.

Tri mesiace poberal on dávku materskej a ona rodičovský príspevok, keď mi zavolali z úradu práce, že je to problém.

„Je problém, že sa nám kryli rodičovská s materskou, máme vrátiť rodičovský za tri mesiace, čo vychádza na 662 eur," uviedla Marianna.

Zákon totiž vylučuje poberanie oboch dávok súčasne. Ústredie práce argumentuje poučením, ktoré rodič podpisuje, keď žiada o rodičovský príspevok.

Výsledok je však ten, že mladá rodina má vrátiť vyše 600 eur. „Plus mi oznámili, čo som netušila, že si mám zaplatiť odvody do zdravotky," dodala.

Rozdeliť si materskú dovolenku medzi oboch rodičov sa nemusí vždy vyplatiť. Mama dvoch detí vraví, že keby to s manželom vedeli na začiatku, konali by inak.

K takýmto nedorozumeniam by po novom nemalo dochádzať. Od mája tohto roka úrady práce prepoja svoj informačný systém a budú sa navzájom informovať aj o prípadnom súbehu dávok.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rodičovský príspevok

Dôležité udalosti