Pre husté sneženie a prudký vietor vyhlásli energetici na strednom Slovensku kalamitu

Pre mimoriadne silný vietor zostalo takmer sedemtisíc domácností bez elektriny.

Počasie v utorok na niektorých miestach ľuďom úplne zmenilo plány. Zima sa v tomto roku prvýkrát výrazne prejavila najmä na strednom Slovensku. Okrem hustého sneženia potrápil Slovensko aj veľmi prudký vietor či výdatný dážď.

Zasnežená cesta s dlhou kolónou áut - tak to od rána vyzeralo na okraji Banskej Bystrice. Vodiči, ktorí ostali zaseknutí v stúpaní do kopca, si museli poradiť, ako sa dalo.

Husté sneženie postupne vyradilo z premávky horské priechody Kremnické bane, Šturec, Donovaly i Čertovicu. 

Cestári mali v teréne všetko, čo mohli použiť. Podobnú situáciu hlásili aj z Vernára na východe Slovenska. Horský priechod bol od rána uzavretý pre všetku dopravu.

Vylievala sa voda z potokov

Pre celý Trenčiansky kraj pre zmenu platia výstrahy pred povodňami. Po intenzívnom daždi sa vylievala voda z potokov a zasahovať museli hasiči.

Na hornom konci Marikovskej doliny voda poškodila dočasný most. Odrezaní od sveta zostali ľudia z osady a 26 detí, ktoré sú tam na lyžiarskom zájazde. 

Na dolnom konci voda zaliala niekoľko dvorov a pivníc. Uzavrieť museli aj cestu. V Novej Dubnici vytopil vybrežený potok základnú školu. "Vyučovanie prebieha bez problémov. Najväčšie problémy sme mali v školskej jedálni v priestoroch pivnice," reagoval riaditeľ II. ZŠ v Novej Dubnici Martin Staňo.

Obdobná situácia bola aj na Hornej Nitre. Vo viacerých obciach platí III. stupeň povodňovej aktivity. "Predpokladáme, že počas noci a zajtra bude naďalej veľmi silno veterno, ale sneženie bude postupne výrazne slabšie. Vietor ešte môže dosahovať v nižších polohách v nárazoch do 95 kilometrov za hodinu, a to hlavne na východe," povedal meteorológ Pavol Beránek.

Prudký vietor zhodil pribetónovanú tabuľu

Celkom iná situácia bola na západe. Nesnežilo, zato poriadne fúkalo. Vietor postupne silnel. Okolo obeda fúkal v okrese Malacky v nárazoch až 85 kilometrov za hodinu.

Mimoriadne silný vietor bol aj v Nitre, kde priemerná rýchlosť prechodne dosiahla úroveň až okolo 75 km za hodinu.

Hasiči riešili najmä uvoľnené strechy a popadané stromy. Po víchrici upratovali aj cestári. Prudký vietor dokonca zhodil pribetónovanú smerovú tabuľu.

Nepriaznivé počasie zamávalo aj s trakčným vedením na trati medzi Bratislavou a Malackami. Niektoré vlaky museli odrieknuť, iné mali hodinové meškanie. Zapotili sa aj šoféri. Na Prístavnom moste v Bratislave vietor prevrátil kamión.

Pre mimoriadne silný vietor zostalo takmer sedemtisíc domácností bez elektriny. Najviac v okolí Bratislavy, Trnavy a Senice.

Energetici vyhlásli na strednom Slovensku kalamitu

Extrémne počasie spôsobuje od utorkového dopoludnia na území Žilinského a Banskobystrického kraja rozsiahle výpadky elektrickej energie. Už počas niekoľkých hodín dosiahli stav kalamity. To znamená, že postihli viac ako 30 000 odberných miest. 

V mnohých regiónoch pretrváva nepriaznivé počasie, počas nasledujúcich hodín a cez noc tak môže dôjsť k ďalším výpadkom. Informoval o tom hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Upozornil, že v mnohých regiónoch pretrváva nepriaznivé počasie a cez noc môže dôjsť k ďalším výpadkom. "Najhoršie sú na tom okresy Žilina, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. Celkovo je mimo prevádzky 50 trafostaníc. Vo viacerých prípadoch ešte len vyhľadávame poruchové miesta. Elektrikári zo SSD sú v plnom nasadení a výpadky riešia priebežne. Vzhľadom na veľmi nepriaznivú predpoveď počasia na noc a na zajtra je vysoko pravdepodobné, že poruchy budú naďalej pribúdať," uviedol Gejdoš.

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) eviduje v utorok večer približne ešte 5700 zákazníkov, ktorí sú bez elektrickej energie. Ide prevažne o lokality v Trenčíne a Bratislave.

Pozrite si reportáž Televíznych novín


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kalamita

Dôležité udalosti