Ako zvládnuť šoférovanie v silnom vetre? Odborník ponúka tieto cenné rady

Monika Bagárová, Paľo Habera, Leoš Mareš a Patrície Pagáčová
Zdroj: Shutterstock.com

Dôležité je venovať šoférovaniu maximálnu pozornosť.

Slovensko aktuálne trápi silný vietor, ktorý má okrem popadaných stromov na svedomí aj zastavenie železničnej dopravy a prevrátenie kamióna.

Šoférovanie v týchto podmienkach je dosť náročné, čo potvrdzuje aj motoristický odborník portálu topspeed.sk Alexander Štefuca.

„V prvom rade odporúčam pevne sa chopiť volantu oboma rukami. Ak sme riadeniu nevenovali maximálnu koncentráciu, teraz je potrebné tak urobiť," hovorí a jedným dychom dodáva, že v žiadnom prípade nemožno podliehať panike.

„Určite nemôžeme prudko znížiť alebo zvýšiť rýchlosť. Vystavujeme tým nebezpečenstvu nielen seba, ale takisto aj ďalších účastníkov cestnej premávky. V zlomku sekundy z toho môže vzísť dopravná nehoda," dopĺňa.

Hoci máme šoférovaniu v extrémnych podmienkach venovať maximálnu pozornosť, Alexander Štefuca vyzdvihuje ešte jeden dôležitý moment.

„Tak ako sa uprene pozeráme pred seba, musíme rovnako opatrne sledovať aj to, čo sa deje okolo nás. Periférne videnie je priam kľúčové, keďže nebezpečenstvo v podobe rôznych prekážok (padajúci strom, iné vozidlo a pod.) je mnoho."

Medzi najvážnejšie patrí podľa neho prevrátený náves. „Rizikovejšie sú v takomto počasí obzvlášť veľké vozidlá. Kamióny s návesmi sú pre silný vietor ľahšími korisťami ako malé automobily," upozorňuje Štefuca.

Preto je podľa neho dôležité, ak to situácia umožňuje, nezdržovať sa počas silného vetra v ich blízkosti. „Neodporúčam hľadať v nich akúsi prekážku, ktorá nás pred vetrom ochráni," spresnil.

Dôvod je podľa neho jednoduchý, a síce obrovské riziko. „Mylne sa domnievame, že sme pri väčších vozidlách v bezpečí. Práve pri nich väčšmi hrozí prevrátenie. Ak sa dá, takejto jazde pri mohutnejších autách a vozidlách sa radšej vyhnite," uzavrel.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šoférovanie

Dôležité udalosti