Bude Národný futbalový štadión patriť štátu? Podľa právnikov neexistuje povinnosť odkúpiť ho

Národný futbalový štadión už nejaký ten piatok stojí na Tehelnom poli.

Bude národný futbalový štadión patriť štátu? Aj keď vláda odklepla, že zaňho Ivanovi Kmotríkovi zaplatíme takmer sto miliónov, podľa právnikov neexistuje povinnosť odkúpiť ho. Zmluva podpísaná bývalým ministrom školstva totiž nemusí byť platná, keďže Peter Plavčan nemal mať na rozhodovanie o štadióne kompetenciu. 

Národný futbalový štadión už nejaký ten piatok stojí na Tehelnom poli. Stále ho vlastní Ivan Kmotrík, vláda však pred týždňom rozhodla o jeho odkúpení. A zaplatí o 23 miliónov viac, ako sa na začiatku dohodli.

Opačný názor však majú títo dvaja právnici. Podľa nich povinnosť odkúpiť štadión skrátka neexistuje. O projekte štadióna totiž rozhodol bývalý minister školstva Peter Plavčan, a to poza chrbát vlády. Bez toho, aby na to mal kompetenciu.

"V roku 2016 platil zákon o športe, ten ustanovil, že o projektoch národného významu rozhoduje vláda. Zároveň je tam výslovne uvedené, že Národný futbalový štadión je projekt národného významu," reagovala advokátka Zuzana Zajíčková.

Právnici však takéto uznesenie nenašli medzi vládnymi materiálmi. Znamená to, že by zmluva podpísaná exministrom Plavčanom nemusela vôbec platiť.

Tak sme sa pýtali. Ministerstvo sa však zrejme už ďalej nechystá prehodnocovať odkúpenie. A loptičku vracia späť vláde.

"Vláda SR v tejto veci rozhodla o sume 98 miliónov eur, ministerstvo školstva nemá kompetenciu meniť rozhodnutie vlády SR," vysvetlilo Ministerstvo školstva.

Na to, či je zmluva platná alebo nie je, sme sa chceli spýtať aj samotného Petra Plavčana. Bývalému ministrovi však v stredu veľmi do reči nebolo.

"Zdá sa mi opovážlivé obracať sa na mňa. No pýtať sa môžete, ale zdá sa mi opovážlivé, akým spôsobom komunikujete. Dopočutia," povedal exminister Peter Plavčan.

Ako bonus je v pôvodnej zmluve podpísanej ministrom Plavčanom pokuta za neodkúpenie štadióna. Tá je vo výške jeho ceny. Laicky povedané, ak by sme štadión odmietli kúpiť, zaplatili by sme ho aj tak a štátu by nič nezostalo. Samozrejme, v prípade, ak by zmluva bola platná.

Reportáž spracoval Martin Petro.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Národný futbalový štadión

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.