Deň deviaty: Sudkyňa nariadila vyšetrenie Kočnera, ďalšie pojednávanie bude v marci

Znalci k Threeme vypovedali takmer celý deň.

Marian Kočner sa dozvedel, ako vyšetrovatelia prelomili jeho Threemu. Znalci z Europolu a slovenskí forenzní experti z polície vypovedali takmer celý deň. Z výsluchu však boli vylúčení novinári aj verejnosť. Prokurátor Juraj Novocký to vysvetlil tým, že verejnosť by nemala poznať vyšetrovacie metódy Europolu.

Obžalovaných a ich právnikov však nie je možné z výsluchov vylúčiť. Je preto otázne, či o metódach medzinárodných vyšetrovateľov nebudú informovať iných ľudí, ktorých sa Threema môže tiež týkať. Kočner si napríklad písal aj s Pavlom Ruskom, s ktorým je obžalovaný v kauze falšovania televíznych zmeniek.

Cez Threemu si Kočner písal aj so svojím advokátom Marekom Parom a spolu sa snažili zdiskreditovať špeciálneho prokurátora Vasiľa Špirka. V Kočnerovej Threeme sa našli aj medializované správy s Monikou Jankovskou, ktorá sa už vzdala funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a možno príde aj o talár. Teoreticky sa Kočnerov mobil a správy v ňom nájdené môžu týkať mnohých ľudí, ktorí ešte môžu byť vyšetrovaní.

Zdroj: TV Markíza

10.45 - V ďalšej časti pojednávania budú experti hovoriť, ako dešifrovali informácie z vecných dôkazov. Verejnosť a média budú vylúčené, aby nepočuli metódy, akými Europol odhaľuje trestnú činnosť. Marian Kočner a Tomáš Szabó však v pojednávacej miestnosti ostanú, pretože obžalovaných nie je možné z pojednávania vylúčiť.

„Domnievam sa, že kriminálne prostredie má aj iné možnosti, ako tieto informácie získať," odpovedal Daniel Lipšic na otázku počas prestávky, či sa nebojí, že Marian Kočner tieto informácie posunie ďalej.

Zdroj: TASR

9.07 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie.

Sabová začína upozornením, že zakazuje médiám natáčať a fotografovať účastníkov pojednávania.

Prítomný je aj znalec Jaroslav Oster.

Zdroj: TASR

9.02 - Do pojednávacej miestnosti prišli obžalovaní. Dnes sa na pojednávaní zúčastní Marián Kočner a Tomáš Szabó.


8.44 - „Je zvláštne, ak je niekto pribratý ako znalecký ústav, nemá túto formu a následne sú vypočúvaní ako svedkovia," vyjadril sa Marek Para pred štvrtkovým pojednávaním o znalcoch, ktorí budú dnes vypovedať.


8.40 - Štefan Neszémery, advokát Aleny Zsuzsovej nevie, či sa bude dnes hovoriť o Threeme. Vie, že majú prísť vypovedať znalci, ktorí budú hovoriť o odšifrovaní komunikácie. Predpokladá, že verejnosť bude z týchto výpovedí vylúčená.

Podľa neho môže byť celá komunikácia medzi Zsuzsovou a Kočnerom zverejnená, pretože sa v nej nenachádza nič, čo by nasvedčovalo tomu, že sa jeho klientka podieľala na vražde.

Daniel Lipšic komunikáciu považuje za dôkaz, ktorý potvrdzuje skutkový priebeh obžaloby.

8.34 - Rodičia obetí považujú komunikáciu cez Threemu za nevyvrátiteľný dôkaz. Otec Jána Kuciaka nemá dôvod nedôverovať tomu, čo sa v konverzáciách píše.

8.32 - „Dnešné dokazovanie bude mať veľký význam pre celý priebeh trestného konania," povedal Roman Kvasnica pred štvrtkovým pojednávaním. Podľa neho je pochopiteľné, že sa obhajoba bude snažiť komunikáciu spochybniť.

PEZINOK/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti