Ako často by ste mali mať sex? Vôbec nezáleží na veku

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ Photographee.eu

Sexuológ tvrdí, že norma pre jeden pár môže byť úplne iná ako pre iný pár.

Po pude sebazáchovy je sexuálny pud druhý najsilnejší. A nemusí to byť iba s cieľom splodiť dieťa.

No nie vždy sa stretnú partneri, ktorí majú rovnaké sexuálne nároky. Prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život a sexuológ Ivan Kubiš sa v odbornej praxi stretáva častejšie s vyššími nárokmi mužov ako žien. Tie podľa neho mávajú väčšinou "skromnejšie" nároky v tejto oblasti.

„Samozrejme, existujú rôzne štatistiky, podľa mňa sú objektívnejšie tie, ktoré uvádzajú frekvenciu stykov v závislosti od veku za kalendárny rok, lebo nie každý týždeň sú Vianoce. Teda "priemerný" sexuálne aktívny muž mladší ako 25 rokov dokazuje svoju potenciu 250-krát za rok, vo veku 26- 30 rokov 150-krát, vo veku 36- 40 rokov 110-krát, vo veku 40- 50 rokov 90-krát a po päťdesiatke ešte aj 60-krát za rok," píše na svoje stránke.

V sexualite platí jedno pravidlo: normálne je to, čo vyhovuje obom partnerom, čo nikoho z nich neponižuje, neuráža.

Ako často by mal byť vo fungujúcom manželstve sex? Kubiš má na túto otázku jasnú odpoveď. Tvrdí, že by bolo veľkou chybou argumentovať manželovi údajmi zo štatistík.

„Každý pár je totiž neopakovateľný, každý vzťah dvoch partnerov je neopakovateľný. Teda sex by mal byť vtedy, keď je tá správna chvíľa, keď to vyhovuje obom partnerom. Norma pre jeden pár môže byť úplne iná ako pre iný pár," vysvetľuje odborník.

Všeobecne je známe znižovanie frekvencie stykov s pribúdajúcim vekom manželov, uvádza sa šesť najčastejších príčin:

1. monotónnosť, zovšednenie opakujúceho sa styku,
2. prílišná zamestnanosť a starosti o ekonomické zabezpečenie,
3. duševná alebo telesná únava,
4. abúzus (nadmerné užívanie) potravy a nápojov,
5. telesné a duševné poruchy muža alebo partnerky,
6. obavy pred sexuálnou aktivitou vyplývajúce z niektorej z predchádzajúcich príčin.

Zdroj: Family TV/shutterstock.com

Ako hovorí Kubiš, s pribúdajúcim vekom manželia prikladajú väčší význam kvalite vzťahu než frekvencii intímnych stykov, teda vzájomnej dôvere, tolerancii, opore a trvácnosti citového vzťahu.

TIP: Na neveru prídete jednoducho. Partnera prezradia aj vlasy alebo prsty

Možno aj vy máte problém, že váš manžel prestal mať záujem o sex. Kedysi ste sa milovali viackrát za týždeň, tentoraz je to napr. iba jedenkrát za dva týždne. Sama seba sa pýtate, či je to normálne alebo či máte polovičku upodozrievať, že niekoho má?

Kubiš zdôrazňuje, že vzťah budujú obaja partneri, a preto by sa mali spoločne porozprávať, hlavne otvorene, taktne. „Vo vhodnej chvíli o svojom vzťahu, o svojich pocitoch a problémoch. Zo svojej praxe viem, že domnelá "frajerka" často neexistuje. Viem, že žena to často sama vycíti, ako to je," dodáva sexuológ.

BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti