Domáce

Polícia na strane násilníka: Vyšetrovateľka sfalšovala výpoveď znásilnenej ženy

19 Znasilnena.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Nikto nebol potrestaný.

Mladá žena tvrdí, že ju znásilnil bývalý priateľ. Ako prípad vyšetrila polícia však nemá obdobu. Páchateľa nechali na slobode, a navyše vyšetrovateľka sfalšovala výpoveď znásilnenej ženy tak, aby to vyzeralo, že to bol dobrovoľný sex. Policajtku síce napokon usvedčili a obvinili. Ale nielenže nepôjde pred súd , ale zrejme nedostane ani len pokutu.


„Nechcela som, bolo to nasilu, ale ak mu nedám, tak že ma zapichne. Nadával mi a jednoducho som mu s plačom dala, potom ma aj vyfackal na konci," opisuje hroznú udalosť pani Jana.

Mužovi, ktorý ju mal takto znásilniť sa vysvetľovať veľmi nechcelo.

Jana si strašnú skúsenosť nenechala pre seba a násilníka udala na polícii. Vyšetrovateľka však urobila niečo, čo by nikto nečakal. Keď znásilnená žena vypovedala, policajtka to zapisovala a potom jej dala výpoveď podpísať.

„Nevedomky som si to neprečítala a tak som to podpísala," priznáva Jana.

Neskôr sa ukázalo, že vo výpovedi sa vlastne priznáva, že to nebolo znásilnenie, ale dobrovoľný sex.

„Viem, že som si to neprečítala a podpísala som to, ale ja furt trvám na svojom, že som bola znásilnená," nevzdáva sa poškodená.

Aj na samotnej polícii priznávajú, že vyšetrovateľka zrejme násilníkovi pomohla.

„Nadriadený pri vykonaní kontroly zistil, že v spise mohla byť sfalšovaná zápisnica, na základe ktorej bolo trestné stíhanie zastavené," tvrdí hovorca trenčianskej polície Pavol Kudlička.

Prečo policajtka falšovala výpoveď znásilnenej ženy sme sa nedozvedeli. Na naše otázky neodpovedala. Vysvetľovať však musela inšpekcii ministerstva vnútra, ktorá ju nakoniec obvinila hneď z niekoľkých trestných činov.

Ak by ste čakali, že policajtku obžalovali a odsúdili, mýlite sa. Prokurátor sa postavil na jej stranu. Obvinenie zrušil ako neopodstatnené a nezákonné.

Nielenže prokurátor vyšetrovateľku neobžaloval, a teda nepôjde pred súd, ale dokonca ju nepotrestal ani jej nadriadený. Chcete vedieť prečo?

„Keďže od spáchania skutku prešlo viac ako rok, tak je to už premlčané a nie je možné voči vyšetrovateľke v súčasnosti prijať žiadne disciplinárne opatrenie," vysvetlil Kudlička.

Je v poriadku, aby policajtka, ktorá falšovala výpoveď znásilnenej ženy nielenže naďalej pracovala v polícii, ale nebola ani len potrestaná? Opýtame sa policajného prezidenta Tibora Gašpara. A aké mal prokurátor dôvody na to, že obvinenie voči nej zrušil? Otázky už má v emailovej schránke aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.