Prekvapujúce zistenia o nákladiaku, ktorý sa pri Nitre zrazil s autobusom. Zahynulo vtedy 12 ľudí

Nehoda
Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky

Na začiatku sa objavili špekulácie, že nákladné auto bolo preťažené.

Súdno-znaleckí inžinieri chystajú vyšetrovací pokus v prípade tragickej dopravnej nehody z novembra uplynulého roka. Pri zrážke nákladného vozidla s autobusom pri Nitre vtedy zahynulo dvanásť ľudí. Už na mieste sa krátko po nehode hovorilo najmä o možnom preťažení nákladiaku, ktorý viezol štrk. Priebeh nehody prekvapil súdnych znalcov.

Tragická zrážka zasiahla v závere minulého roka celé Slovensko. Pri nehode zahynuli ľudia vracajúci sa z práce a študenti na ceste domov zo školy. Preživší pasažieri len ťažko hľadali slová. Z osudného momentu si pamätajú iba záblesky.

Polícia sa vo vyšetrovaní príčin a okolností fatálnej zrážky zatiaľ veľmi neposunula. Nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková nám povedala, že stále čakajú na výsledky znaleckého skúmania.

Znalecké skúmanie stále pokračuje

Znalci zo Žilinského Ústavu súdneho inžinierstva stále skladajú čriepky mozaiky do väčšieho celku, aby mali jasnú predstavu o tom, ako sa to celé stalo. Šéf ústavu Gustáv Kasanický naznačuje, že prípad je mimoriadne neobvyklý. „Celý ten priebeh nehody nás veľmi prekvapil. Bol to neštandardný priebeh nehody a jazda toho nákladného vozidla," zdôraznil.

Znalecké skúmanie stále pokračuje a ústav je viazaný mlčanlivosťou. Vieme však, že znalci podrobne prezreli obe vozidlá a čakajú na vhodné počasie, ktoré bude podobné s poveternostnými podmienkami osudného dňa. Chystajú totiž vyšetrovací pokus.

Zdroj: TV Markíza

„Zoberieme také isté vozidlo, naložíme ho takou istou hmotnosťou, ako bolo naložené pri dopravnej nehode, keďže my rýchlosť už vieme, ako sa pohybovalo, tak prejdeme tým úsekom niekoľkokrát touto rýchlosťou a budeme zisťovať, že prečo vlastne sa tak neštandardne správalo to nákladné vozidlo," vysvetlil Kasanický.

Podľa informácií TV Markíza od zdroja blízkeho vyšetrovaniu vieme, že nákladné vozidlo, ktorého váha bola najviac diskutovaná, nebolo preťažené.

Znalci ešte čakajú na dáta z riadiacej jednotky od výrobcu nákladiaku, po vyšetrovacom pokuse vytvoria simulácie nehody a znalecký posudok by mal byť hotový do konca marca.

Reportáž pripravil Marian Lechan.


ŽILINA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Autobus

Dôležité udalosti