Bukovský: Na posilnenie imunity dostaňte do tela tieto štyri dôležité vitamíny

Biopotraviny
Zdroj: Shutterstock.com

Netreba však zabúdať ani na pitný režim, ktorý zvlhčuje sliznice.

Imunita je odolnosť vášho organizmu úspešne reagovať voči chorobám. Býva oslabená, keď ste napríklad unavení, nemáte energiu alebo na vás niečo lezie. Máme pre vás pár rád od Igora Bukovského, ako ju čo najrýchlejšie posilniť. A to najmä v tomto chrípkovom období.

"Najdôležitejšie je pripraviť sliznice na odrazenie útokov chorôb. Vitamín A podporuje ich odolnosť a telo ho dokáže získať zo žltej, oranžovej a zelenej zeleniny i ovocia. Potom je to vitamín D, ktorý nie je v potravinách a treba ho dostať do tela vo forme výživového doplnku. Je dôležitý, pretože bráni množeniu vírusov," vysvetlil v Teleráne lekár.

Zdroj: Shutterstock.com

Ďalším dôležitým vitamínom je B6, ktorý podporuje fungovanie bielych krviniek. Najlepšími zdrojmi sú obilniny, cícer a pistácie. Nemali by ste zabúdať ani na zinok, ktorý bráni množeniu vírusov a do tela ho dostanete z tekvicových semienok i obilnín.

Bukovský radí, že sliznice by mali byť stále vlhké a treba dodržiavať pitný režim. "Je dôležitou prevenciou chrípkových ochorení. Suchá sliznica je zraniteľná a krehká. Tam sa dostanú nielen baktérie, ale aj vírusy. Netreba zabúdať ani na probiotiká, ktoré získame z kvasených mliečnych výrobkov alebo si ich kúpite v tabletkovej forme," vysvetlil.

TIP: Začnite jesť týcho päť potravín a choroby sa vám vyhnú oblúkom

Ďalšou dôležitou látkou na podporu imunity je beta-glukán. Je to vo vode rozpustná vláknina, ktorá dokáže stimulovať schopnosť bielych krviniek zničiť vírusy, ak sa už dostanú do organizmu. Najlepším zdrojom sú ovsené vločky, banán a naturálna ryža.

V neposlednom rade je to vitamín C, ktorý musíte dostať do tela. "Denne treba jesť ovocie a zeleninu, ktorého ho obsahujú. Najviac ho má paprika, ktorá je tiež jedným z najväčších zdrojov vitamínu A," dodal Bukovský.

A aká je najdôležitejšia ochrana pred chrípkou okrem posilnenia imunity vitamínmi? Odpoveď nájdete vo videu.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti