Kontroverzná čokoláda. Toto ste o nej určite (ne)vedeli

Jahody v čokoláde - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

V Európe sme ju jedli prvýkrát v 16. storočí.

Existuje len málo potravín, ktoré vyvolávajú toľko vášne ako táto pochúťka. Podľa ľudových zvyklostí z mnohých kultúr, konzumáciou čokolády si ľudia vštepovali vieru, zdravie, silu a sexuálnu vášeň. Takže kde sa začalo naše poblúznenie s čokoládou?

Odkiaľ vlastne čokoláda pochádza?

Kakaovník, ktorého struky obsahujú semená (ktoré môžu byť spracované na čokoládu), bol objavený pred 2000 rokmi v tropických dažďových pralesoch Južnej Ameriky. Prví ľudia, ktorí konzumovali kakao boli z obdobia Mayov (250 až 900 n. l.). Zmiešali mleté semená kakaa s korením, aby si pripravili horký, pikantný nápoj, ktorý bol pre nich zároveň elixírom zdravia.

Zdroj: shuterstock.com

V čom spočíva pôvab čokolády?

Pre Mayov predstavovali kakaové struky symbol života a plodnosti. Struk bol často reprezentovaný v náboženských obradoch, vrátane svadobných, a bol označovaný ako potrava pre bohov. Aztékovia verili, že múdrosť a sila pochádza z konzumácie plodov kakaovníka, a že má dokonca aj výživné, posilňujúce a afrodiziakálne vlastnosti.

Európania ochutnali čokoládu a v momente sa do nej zamilovali

Európania sa prvýkrát dostali k čokoláde v roku 1519, keď Montezuma ponúkol pikantný čokoládový nápoj španielskemu bádateľovi Cortésovi a jeho armáde. Oni priniesli kakaové bôby do Španielska, kde predstavili nové korenie a cukor v kvapalnej zmesi. Tento módny nápoj sa rozšíril po celej Európe, kde bol po celé stáročia nápojom elity. 

Čokoláda bola známou pre svoju silu zvádzania

Čokoláda a jej povesť ako afrodiziakum sa rozvinula na francúzskom kráľovskom dvore. Erotické umenie a literatúra boli inšpirované zvodnými substanciami. Casanova, neslávny sukničkár, mal zvyk vypiť čokoládu pred každou milostnou avantúrou. Dokonca aj dnes je čokoláda považovaná za afrodiziakum.

Zdroj: shuterstock.com

Čokoláda sa globalizuje

Prvá strojová čokoláda bola vyrobená v Barcelone v roku 1780, dláždiac si cestu pre masovú výrobu čokolády. Neskôr, vďaka mechanickým vynálezom bolo umožnené produkovať hladkú, krémovú čokoládu v pevnej forme na jedenie, teda nebola už iba v tekutej forme. Prvá čokoláda bola vyvinutá britským výrobcom čokolády Fry & Sons začiatkom sedemnásteho storočia.

Trikrát sláva čokoláde!

V roku 1875 bola na trh uvedená prvá mliečna čokoláda pánom menom Daniel Peter zo Švajčiarska. Čokoláda sa stala tak populárnou, že aj počas druhej svetovej vojny americká vláda dodávala kakaové bôby svojim vojakom. V dnešnej dobe americká armáda zahŕňa čokoládu do ich prídelov. Čokoláda bola dokonca vo vesmíre ako súčasť stravy astronautov USA.

Je čokoláda naozaj afrodiziakum?

Nie tak celkom, aj keď počas svojej histórie ňou domnelo bola. Čokoláda obsahuje malé množstvo chemickej látky zvanej fenyletylamín (PEA), tiež známej ako "droga lásky," a je spájaná s reguláciou telesnej energie, nálady a pozornosti.

Zdroj: www.markiza.sk

Nepatrné množstvo fenyletylamínu sa tvorí v okamihoch citovej eufórie, kedy stúpa krvný tlak a srdcová frekvencia. Neexistuje žiadny dôkaz, že fenyletylamín vyskytujúci sa v potravinách zvyšuje hladinu fenyletylamínu v mozgu, aj keď mnohí milovníci čokolády si dovolia nesúhlasiť!

Čokoláda v 21. storočí

Horká čokoláda (na rozdiel od mliečnej alebo bielej čokolády) obsahuje zdravé flavonoidy podobné tým, ktoré sú v čaji, červenom víne, ovocí a zelenine.

Štúdie preukázali, že malá porcia tmavej čokolády môže zlepšiť prietok krvných ciev a môže zlepšiť krvný cukor a citlivosť na inzulín, ktoré pomáhajú znižovať riziko vzniku cukrovky. Ale pozor, čokoládové cukríky majú veľa nasýtených tukov a cukru, takže konzumujte iba malé porcie ako súčasť zdravej výživy.

BRATISLAVA/redakcia Myženy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti