Našli poslednú obeť? V sutinách zdemolovanej prešovskej bytovky objavili ľudské pozostatky

Sutiny triedia v Hanušovciach nad Topľou.

Doklady, šperky i rodinné fotografie. To všetko sa podarilo nájsť v ruinách zdemolovaného prešovského paneláka. Na skládke pri Hanušovciach nad Topľou začali vyvezené sutiny triediť. Podarilo sa v nich dokonca objaviť aj telesné pozostatky, ktoré by mohli patriť nezvestnej 70-ročnej dôchodkyni.

Skládku stále strážia policajti, do areálu štáb TV Markíza nevpustili. Nakrúcať sa preto mohlo iba spoza plota.

Štyria chlapi pomocou dvoch bagrov postupne musia pretriediť 8 785 ton sutiny.

"Jemne a decentne to rozhrabeme na viditeľnú plochu, aby chlapi, keď vidia niečo pozostalé, cenné tak to vyberú a odovzdajú polícii," vysvetlil Peter Matijka, majiteľ firmy.

V sobotu sa im podarilo objaviť aj časť cestovného pasu. Okrem cenností našli počas triedenia aj spomienkové predmety.

V sutinách sa podarilo nájsť aj to čo zúfalo hľadali už od začiatku demolácie výbuchom zničeného paneláka . Pravdepodobne ide o telesné pozostatky nezvestnej dôchodkyne z 12. poschodia.

Dcéra nezvestnej ženy už bola na odbere DNA, v súčasnosti sa už čaká na výsledky. Ak by testy DNA potvrdili, že nájdene kosti patria nezvestnej, jej dcéra by ju mohla konečne pochovať a dôstojne sa s ňou rozlúčiť.

Nájdené predmety obyvateľom zbúranej bytovky polícia odovzdá po skončení triedenia. To by malo trvať ešte minimálne mesiac. Ide o zdĺhavý proces, všetko sa triedi dvakrát.

Spoločnosť Ozón Hanušovce sa rozhodla, že túto službu poskytne v cene na úrovni nákladov bez nároku na zisk.

Za uloženie už rozdrvenej sutiny na skládke, si ale budú účtovať 25 eur za tonu. Zo 7-eurovým príspevkom do environmentálneho fondu sa môže cena vyšplhať na 300-tisíc eur. Ďalších takmer 350-tisíc stála preprava. Majiteľ firmy trvá na tom, že miliónová zákazka, ktorá sa stala terčom kritiky, nie je predražená. Samotné triedenie sutiny dokonca robí nad rámec objednávky.

"Je to práca na viac, o ktorej sme na začiatku ani netušili, ale ako som už povedal, budem sa snažiť túto cenu udržať, " dodal majiteľ firmy.


HANUŠOVCE NAD TOPĽOU/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti