Kauza zmenky: Rusko z pojednávania odišiel so slovami, že všetko je riadené Američanmi

Prokurátor Ján Šanta počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek.
Zdroj: TASR

Vývoj sme sledovali minútu po minúte.

V kauze zmenky boli vytýčené už len dva pojednávacie dni. Utorok (11. 10.) chcela obhajoba využiť na ďalšie dôkazy o nevine. Pavol Rusko a Marian Kočner sa mohli vyjadriť ku všetkým dôkazom, ktoré boli prejednávané v ich neprítomnosti.

Rusko ešte dopoludnia odišiel z hlavného pojednávania. Predtým ale novinárom rozdal kópie svojich podpisov. Povedal, že zo súdu odchádza, pretože všetko je už vopred dohodnuté a riadené Danielom Lipšicom a americkou ambasádou. 

Zdroj: TASR

V roku 2003 Rusko, už ako minister hospodárstva, podpísal 11 zmeniek po 9,5 milióna korún. Tie vystavil podnikateľovi z oblasti energetiky, dnes už nebohému, Ľubomírovi Blaškovi a mali byť vyplatené od októbra 2003 do augusta 2004. Blaško zomrel v júni 2004.

11.39 - Kočner odbočil k inému trestnému konaniu. Predseda senátu Emil Klemanič ho upozornil, aby hovoril k veci.

11.36 - Kočner sa opäť rozrozprával. Hovorí detaily o obchodoch s Kováčikom či so Sylviou Volzovou. Právnik Markízy Daniel Lipšic ho upozornil, že sa už opakuje. Kočner sľúbil, že sa svoju výpoveď pokúsi zostručniť.

11.15 - Kováčik podľa Kočnera chce žiť v tomto štáte a nechce byť napádaný médiami, preto bol na hlavnom pojednávaní opatrný. Napriek tomu podľa Kočnera potvrdil, že sa Valko stretával s Ruskom.

Valko to vraj v tej dobe nemohol oficiálne potvrdiť, pretože advokát bol členom licenčnej rady a bol by teda v konflikte záujmov, pretože rada rozhodovala o licencii Markízy.

Kočner poukazuje na to, že Kováčik vypovedal inak pred vyšetrovateľom a inak pred súdom. Kováčik priznal, že mu Rusko hovoril o nejakom záväzku, ale Kováčik ho považoval za jeho osobný dlh a viac sa o to nezaujímal.

Zdroj: TASR

11.00 - Kočner hovorí, že 80 miliónov korún, ktoré CME vyplatilo Gamatexu, nestačilo na vyrovnanie dlhu. "Niečo sme museli dostať hneď a na niečo sme si počkali," povedal Kočner.

10.49 - Rusko sa ešte pred odchodom zastavil pri novinároch a rozdáva im kópie svojich podpisov. Povedal, že zo súdu odchádza, pretože všetko je už vopred dohodnuté a riadené Lipšicom a americkou ambasádou.

Zdroj: Pavol Rusko

Zdroj: Pavol Rusko

Na zmenkách sa vraj naschvál podpísal inak, aby sa mohol brániť pred ukrajinskou ochrankou, ktorá nemala vedieť, že Gamatexu vypláca 500 miliónov korún.

10.46 - Kočner hovorí o Kováčikovej výpovedi. Ten pred súdom povedal, že o zmenkách nevedel a keby vedel, nemohol by vstúpiť do Markízy. Kočnerovi sa to nepozdáva. Podľa Kočnera zmenky nemohli byť právnou prekážkou, aby Kováčik kúpil podiel v Markíze. Dodáva však, že o zmenkách nemusel vedieť.

10.34 - K dôkazom a výpovediam sa teraz vyjadruje Kočner. Hovorí, že 500 miliónov korún na zmenkách neboli taká horibilná suma, ako sa môže zdať. Podľa Kočnera bol Ruskov vtedajší ročný profit zo zisku z Markízy a iných spoločností okolo 130 miliónov korún.

10.25 - Senát jeho žiadosti vyhovel a Rusko odchádza.

10.23 - Rusko požiadal senát, aby pojednával v jeho neprítomnosti. Hovorí, že tento súd nie je spravodlivý a je tendenčný. Je presvedčený, že všetky návrhy obhajoby boli zamietnuté. "Dovoľte mi, sa vzdialiť," povedal.

Ďalšieho dňa pojednávania, vrátane záverečných rečí sa už chce zúčastniť.

10.03 - Podľa Ruska bola výpoveď Oľgy Valkovej exmanželky Ernesta Valka, nezmyselná. Tá tvrdila, že nevedela, že by mal Valko spolupracovať s Ruskom. To podľa Ruska ešte neznamená, že s ním naozaj nespolupracoval. Rusko tvrdí, že práve Valko mu právne radil pri podpise zmeniek.

10.00 - Rusko hovorí, že Threema je nezákonne získaný dôkaz a je ním aj manipulované. "To, čo je tam písané je lož. Účelová a manipulovaná," dodal.

9.57 - Rusko komentuje výpoveď Milana Fiľa. Ten pred súdom povedal, že keby vedel, že Markíza má zmenky v takej vysokej hodnote, nikdy by do nej nevstúpil. Rusko hovorí, že on ani fakticky do Markízy nevstúpil, len kúpil podiel. Fiľo bol podľa Ruska človek, ktorý vedel, aké sú v Markíze pomery.

Fiľo je podnikateľ, ktorý vlastní aj papierne v Ružomberku.

Zdroj: TASR

9.53 - Rusko sa vyjadruje k výpovedi Ivana Cvika. Ten pred súdom hovoril o tzv. piatej zmenke. Bola v obehu v roku 2017 a Cvik ju vraj ponúkal podnikateľom a politikom. Rusko však tvrdí, že Cvik klamal a žiadne piata zmenka neexistovala.

9.51 - O Tóthovej výpovedi hovorí, že bola naučená, zmanipulovaná a vopred naučená. Podľa Ruska je to u príslušníkov tajnej služby bežné.

9.40 - Ruskovi sa nepáči, že výpoveď Petra Tótha má väčšiu váhu ako napríklad výpoveď Viery Ruskovej. Podľa Ruska aj Tóthova výpoveď stála len na tom, že mu niečo Kočner povedal. "Po chodbách potom počúvam, že všetci svedkovia, ktorí vedeli o zmenkách sú mŕtvi. Nie je to tak," hovorí Rusko.

9.34 - Rusko ďalej komentuje výpoveď Petra Tótha. Hovorí, že klamal. Rusko hovorí, že o zmenkách vedel advokát Ernest Valko, Štefan Ágh a Marian Kočner. Kým Valko je už mŕtvy, Ágh a Kočner sú obžalovaní z ich falšovania. Rusko však dodáva, že o zmenách vedeli aj Ján Kováčik, Viera Rusková a Peter Tóth. Navrhuje preto ich vzájomnú konfrontáciu.

9.31 - Rusko sa vyjadruje k výpovedi Zuzany Ťapákovej. Hovorí, že jej výpoveď pred súdom bola zbytočná. Ťapáková ako bývalá riaditeľka Markízy povedala, že o zmenkách nevedela. Rusko dodáva, že Ťapáková o zmenkách nemala vedieť, pretože neboli v účtovníctve. To ale nie je dôkaz toho, že exekúcia na Markízu nebola.

Rovnako vypovedali aj Matthias Settele a Václav Mika. "Ich výpoveď je absolútne irelevantná. O zmenkách vedieť nemohli," dodal Rusko.

9.24 - Kočner komentuje včerajšiu výpoveď znalca Milana Nouzovského. Zopakoval jeho výrok, že sa počas svojej profesionálnej kariéry nestretol s tak jednoznačným záverom v znaleckom posudku, aký mal posudok Eriky Strakovej.

"Závery pána znalca Nouzovského sú pre mňa hodnovernejšie ako závery pani Strakovej," uzavrel Kočner.

Znalkyňa Straková vo svojom posudku dospela k záveru, že podpisy na zmenkách boli vyhotovené po roku 2013 a nie v roku 2000, ako tvrdia obžalovaní.

9.22 - Rusko svoju výpoveď ukončil. K slovu sa dostal Marian Kočner.

9.21 - Rusko hovorí, že neľutuje svoje rozhodnutie podpísať Gamatexu zmenky. "Po dvadsiatich rokoch to vyzerá divne, ale boli sme v ohrození života. Napriek riziku to bolo dobré rozhodnutie. Markízu sme udržali a v tom čase sa nikomu nič nestalo," dodal Rusko.

9.19 - "Polícia aj vlády sa nám smiali. Aj Mečiarova aj Dzurindova. Boli sme na to sami," hovorí Rusko. Dodáva, že v tom čase by podpísal aj 20 aj 30 miliónov dolárov pre Gamatex, pretože mu išlo o záchranu Markízy.

9.16 - Rusko vysvetľuje, ako došlo k samotným podpisom na zmenkách. Nezvykol sa podpisovať celým menom, ale chcel si byť istý, aby bolo jasné, že to podpisuje on, tak sa podpísal celým menom. Schválne sa podpísal inak ako zvyčajne.

9.12 - "Všetky skupiny podsvetia sa tešili, že získajú Markízu," vyhlásil Rusko. Zároveň dodal, že musel Gamatexu vypísať zmenky, hoci vedel, že to nikto nepochopí a podpísal ich poza chrbát všetkým. Ak by podsvetie vedelo, že Gamatexu dá 500 miliónov korún, čongrádyovci by ho vydierali a bol by v ohrození. Podľa Ruska inak nemohol zachrániť licenciu.

9.08 - Rusko hovorí, že človek môže mať rôzne motivácie, prečo sa podpisuje iným spôsobom. Hovorí, že v roku 2000 bola licencia Markízy ohrozená a mohla prejsť na firmu Gamatex. Podľa Ruska hrozila Markíze exekúcia a strata licencie, bol tak pod veľkým tlakom.

"Bol som presvedčený, že licencia je pripravená na prechod. Mal som v júni 2000 dve možnosti: pozerať sa na to a verte, že sme boli presvedčení, že Markíza by o licenciu prišla. Druhá možnosť bola, že Gamatex licenciu nezíska a vyhlási sa nové výberové konanie na licenciu," vysvetľuje Rusko.

9.05 - Rusko sa vráil k včerajšiemu výsluchu svedkyne Eriky Strakovej. Opäť ukazuje svoje podpisy a hovorí, že má rôzne podpisy a nie je možné ich na základe jasných kritérií zaradiť do obdobia.

9.03 - Predseda senátu Emil Klemanič otvoril hlavné pojednávanie. Na stoličke pre svedkov sedí Pavol Rusko. Ide sa vyjadriť k rôznym dôkazom, ktoré boli počas celého pojednávania prezentované.

PEZINOK/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti